مهر/ خانه اربابی یزد، از آثار تاریخی دوران قاجاریه به دنبال بازدید دادستان یزد به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.

محمد نعیمی نژاد، معاون دادستان یزد در این رابطه اظهار کرد: خانه اربابی یزد از آثار تاریخی به جای مانده از دوران قاجاریه است که برای ساماندهی و احیا به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.
نعیمی نژاد با بیان اینکه آثار تاریخی هر ملت بخشی از فرهنگ و هویت آن ملت است، افزود: خانه اربابی یزد از خانه های ثبت شده در فهرست آثار ملی است که متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح در آستانه تخریب قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: این خانه با عرصه ۴ هزار متر مربعی دارای سه بادگیر متمایز، سقف و بدنه های چوبی منبت کاری شده، آینه خانه سنتی و… است که در نوع خود منحصر بفرد است.
نعیمی نژاد تصریح کرد: متاسفانه این اثر تاریخی در اختیار یکی از ادارات استان برای استفاده آموزشی قرار داشته که به دلیل کوتاهی های صورت گرفته، آسیب های جدی به این مجموعه ارزشمند تاریخی وارد شده است.
معاون دادستان یزد گفت: برخورد با افراد معلوم الحالی که در این مجموعه رفت و آمد دارند از دیگر تصمیمات گرفته شده در پی بازدید از این مجموعه تاریخی بوده است. طی تعامل صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، سایر اماکن مشابه نیز شناسایی و در شرف سامان دهی قرار گرفته اند.

 
 

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today