شهر آرانیوز/ گزارشی که مرکز آمار ایران به تازگی درباره متوسط اقلام خوراکی اعلام کرده است، نشان می‌دهد که تورم برنج با شدت زیادی افزایش پیدا کرده است.

روند رو به افزایش قیمت برنج در ماه‌های اخیر با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده است، به طوری که در شهریور برنج ایرانی ۵۵/۷ درصد و برنج خارجی بیش از ۳۷درصد گران شد.
بررسی گزارشی که مرکز آمار ایران به تازگی درباره متوسط اقلام خوراکی اعلام کرده است، نشان می‌دهد که تورم برنج با شدت زیادی افزایش پیدا کرده است، به  طوری که برنج ایرانی که در شهریور سال گذشته به طور متوسط هرکیلو ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت، در مرداد امسال قیمتش به بیش از ۳۸هزارو۶۰۰ تومان رسیده و در شهریور نیز متوسط قیمتش تا حدود ۴۳هزار تومان بوده است. این نوع برنج در اواخر شهریور تا ۴۷هزارو۷۰۰تومان نیز فروش رفته است که نشان می‌دهد نسبت به مرداد امسال ۱۱/۲ درصد و در مقایسه با شهریور سال گذشته ۵۵/۷ درصد گران شده است.
یک توزیع کننده عمده برنج  با بیان اینکه گرانی برنج ایرانی و زمزمه‌های واردات برنج خارجی سبب شده است بازار برنج دچار رکود شود، گفت: رکود بازار موجب شده است برنج کاران شمالی به فروش محصولات خود به صورت مدت دار و دو ماهه روی بیاورند. البته در فروش مدت دار کمی به مبلغ برنج افزوده می‌شود.
کریم علیجان نژادمازندرانی افزود: تولیدکنندگان برنج در فریدون کنار هرکیلوگرم برنج را با نرخ ۴۲ هزارو ۵۰۰ تومان و در بابل و ساری به قیمت ۳۹ تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.
البته باید درنظر داشت که ۶ تا ۷ درصد از این محصولات شکسته است و درصدی نیز باید برای هزینه حمل ونقل و بسته بندی به قیمت‌ها افزوده شود تا قیمت نهایی در شهرستان‌ها به دست آید. وی ادامه داد: اکنون قیمت برنج درجه یک ایرانی در مشهد، ۵۱ هزار تومان و نرخ برنج معمولی ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان است. هرکیلوگرم برنج خارجی نیز با قیمت ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان به فروش‌ می‌رسد.
در حالی برنج داخلی و خارجی در ۶ ماه اول امسال به شدت گران شده است که براساس اعلام گمرک، در نیمه نخست امسال، برای ۷۱۴هزارو۷۷۳تن برنج به ارزش ۶۰۸ میلیون  و ۱۲۵هزار و ۹دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده است که نسبت  به نیمه نخست سال گذشته که ۵۳۷ هزار و ۵۶۴ تن به ارزش ۴۹۱ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۹۰ دلار بوده، از لحاظ وزنی ۳۳ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴درصد رشد داشته است.