شهرآرا نیوز/ معاون وزیر راه و شهرسازی از اعلام آمادگی بانک‌ها برای تامین مالی این آزادراه خبر داد.

۴ روز پس از آنکه سید‌کمال‌الدین‌میر‌جعفریان، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان رضوی گفته بود که زمینه ساخت آزادراه مشهد- مکه در استان وجود دارد، خیر‌ا... خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی از اعلام آمادگی بانک‌ها برای تامین مالی این آزادراه خبر داده است. وی با بیان اینکه آزادراه مشهد-نجف-مکه در ادامه مسیر آزادراه‌های حرم تا حرم و قم-پل زال است، گفت: برای تأمین مالی ساخت این آزادراه در قطعه مربوط به کشور خودمان، برخی بانک‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.
او درباره پیشنهاد احداث آزادراه مشهد-نجف-مکه از سوی نخست‌وزیر عراق، بیان کرد: پیش از این و حدود سه ماه پیش، با وزیر وقت راه و شهرسازی (محمد اسلامی)، جلسه‌ای با معاون نخست‌وزیر عراق داشتیم و در آن جلسه درباره این پروژه مطالبی بیان شد.
‌معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در کشور خودمان، طرح آزادراه حرم تا حرم را داریم یعنی از مشهد مقدس تا شهر قم، در ادامه مسیر هم آزادراه قم-پل زال را داریم، در این راستا طی جلساتی که با طرف عراقی داشتیم، مقرر شد این مسیر آزادراهی در ادامه با عبور از مرز ایران و عراق، به نجف اشرف هم متصل شود و حتی در آن جلسه، نقشه پیشنهادی را هم ارائه کردیم.

زمینه ساخت آزادراه مشهد به مکه در ایران وجود دارد
میرجعفریان نیز پیش از این به شهرآرا گفته بود که این موضوع پیشنهاد طرف عراقی در مذاکرات اخیر ایران و عربستان بوده است.
او این را هم گفته بود که البته اگر بخواهیم به‌صورت فنی به موضوع توجه کنیم، بخشی از این آزادراه در خاک ایران آماده شده و بخشی درحال ساخت است. ما در ایران آزادراه حرم تا حرم را در دست ساخت داریم که قسمت قم تا گرمسار این آزادراه تکمیل شده است و قسمت گرمسار تا سمنان این پروژه نیز احتمالا بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
معاون استاندار خراسان‌رضوی همچنین گفته بود که نزدیک به ۳۵ کیلومتر از قسمت سمنان‌سبزوارنیشابور آزادراه حرم تا حرم تکمیل و برای حدود ۲۰۰ کیلومتر هم برنامه اجرایی تعریف شده و قسمت‌هایی از آن هم درحال ساخت است. در بخش دیگر کار، آزادراه تهران به همدان تکمیل شده است و موضوع ساخت آزادراه همدان به کرمانشاه نیز مصوبه دولت را دارد و آن طور که بنده در جریانم، موضوع ادامه مسیر از کرمانشاه به مرز خسروی یا مهران در استان ایلام هم جزو برنامه بوده است تا از یکی از این مرزها، مسیر به سمت کربلا ادامه یابد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar