فارس/ معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: با همکاری شهرداری و اقدامات گسترده در راستای توسعه گردشگری این شهر به شهر گردشگر تبدیل می‌شود.

مجتبی میرحسینی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به اینکه زاهدان را به‌عنوان شهر کار می‌شناسند باید هویت این شهر را به‌عنوان شهر گردشگرپذیر ترسیم کرده و با همکاری و تعامل با سایر دستگاه‌ها این تصویر را بشکنیم.
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: به‌همین منظور نشستی با شهردار زاهدان برگزار شد و موضوعات مهمی نیز در دستور کار هر دو دستگاه قرار گرفت.
وی ادامه داد: تشکیل کمیته مشترک هماهنگی پروژه‌های اجرایی صنعت گردشگری در خدمت توسعه اقتصاد پایدار شهری  با نگاه به بازآفرینی شهری بر اساس حفظ مولفه‌های معماری ایرانی اسلامی شکل خواهد گرفت.
میرحسینی بیان کرد: از توافقاتی که بین دو دستگاه صورت گرفته راه‌اندازی اتوبوس گردشگری با هدف معرفی جاذبه‌های داخل شهر زاهدان و نیز تعریف تورهای نیم‌روزه و یک‌روزه داخل شهر با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و شهرداری زاهدان است. 
وی گفت: قرار است کیوسک‌های اطلاع‌رسانی گردشگری به منظور راهنمایی گردشگران در مراکز پرجمعیت زاهدان مستقر شوند. 
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: در این نشست  مقرر شد زمین پشت کنسولگری پاکستان نیز با انجام هماهنگی لازم از طریق وزارت خارجه و سایر مبادی ذی‌ربط به بزرگترین مجموعه تفریحی گردشگری شهر زاهدان تبدیل شود. 
وی با اشاره به ضرورت تبدیل‌ گردشگری به فرهنگ عمومی گفت: جداره‌سازی و پیاده‌رو‌سازی چهارراه رسولی، پیگیری راه‌اندازی رستوران‌های بام زاهدان، تعریف رینگ و لوپ گردشگری جدید در حاشیه شهر برای بهره‌مندی بیشتر مردم و تغییر چشم انداز این مناطق، تعریف قطب‌های رشد جدید در مناطق مختلف کم‌برخوردار زاهدان که نیازمند توسعه و رشد متوازن و فراگیر هستند از برنامه‌های مهمی است که قرار است با همکاری شهرداری زاهدان انجام شود. 
میرحسینی بیان کرد: هم افزایی در راستای حضور متفاوت استان در نمایشگاه اکسپو دبی با همکاری شهرداری زاهدان، انجام عملیات اجرایی میدان گردشگری و جداره‌سازی و فضای سبز و پیاده راه سازی از میدان گردشگری به سمت میدان امام با انجام پروژه‌های جدید و جذب سرمایه‌گذار نیز اقدام دیگری است که به زودی اجرایی خواهد شد. 
وی گفت: تعریف رویدادهای ملی و بین‌المللی با هدف معرفی بیشتر و توسعه مراکز اقامتی، تعریف گوشه‌بازارهای جدید و نیچ‌مارکت با هدف بهره‌بردن بیشتر از شب‌های زاهدان از خیابان امام تا میدان ارکیده حدفاصل خیابان شریعتی و تعریف گذر فرهنگی در مسیرها و نقاط دارای جاذبه از برنامه‌های مشترک با شهرداری است. 
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با بیان اینکه قرار شد در رابطه با برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای گردشگری در زمینه تبلیغات شهری همکاری لازم از سوی شهرداری با بخش گردشگری صورت گیرد، گفت: همکاری در بهبود وضعیت سرویس‌های بهداشتی و نصب علائم و تابلوهای راهنمای موزه و جاذبه‌های تاریخی فرهنگی شهر از برنامه‌هایی است که در اولویت این دو مجموعه قرار گرفته است. 
وی با تاکید بر تعریف خواهرخواندگی با شهرهای همسان از کشورهای همسایه، ادامه داد: این اقدام  با هدف افزایش ارتباطات فرهنگی، منافع اقتصادی، آموزشی و اجتماعی و همچنین ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی انجام می‌شود چراکه معمولاً دو شهر برای خواهرخواندگی باید دارای تشابهاتی باشند. 
میرحسینی یادآور شد: با توجه به اینکه اساسا محصول گردشگری صلح و امنیت است و هنگامی‌که سخن از شهر گردشگر به میان می‌آید مهم‌ترین مولفه آن شهر، صلح و امنیت پایدار است، راه‌اندازی پارک صلح در زاهدان نیز در برنامه قرار گرفته است. 


آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today