ایرنا/ مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: این استان هم‌اینک در وضعیت بحرانی برای ذخیره خون قرار دارد و به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی منفی، O کثبت و منفی به شدت نیازمند است.

سهیلا خسروی، مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان اظهار کرد: هم‌اینک وضعیت ذخایر خونی  سیستان و بلوچستان به هیچ وجه مناسب نیست و پاسخگویی به درخواست بیمارستان‌ها بخصوص بیماران تالاسمی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: هم‌اینک مصرف روزانه سیستان و بلوچستان بین ۳۵۰ الی ۴۰۰ واحد خون است که متوسط در روز تولید استان ۱۷۰ واحد بوده و کمبودها از استان‌های معین تامین می‌شود که با توجه به شرایط کرونایی در کل کشور و کاهش ذخایر خونی امکان ارسال خون از سایر استان‌ها نیز با چالش جدی مواجه شده است.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: اهدای خون یک امر ضروری است که باید مورد توجه ویژه مردم استان قرار بگیرد زیرا هر لحظه احتمال اینکه فردی به هر علت به تزریق خون نیاز داشته باشد وجود دارد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه ۴۱ هزار و ۱۵ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان‌ و بلوچستان مراجعه کردند که ۳۳ هزار و هفت نفر از آنان موفق به اهدای خون شدند.
خسروی با اشاره به اینکه از مجموع اهدا کنندگان خون در سیستان و بلوچستان دو هزار و ۴۲۴ نفر زن و ۳۰ هزار و ۵۸۳ نفر مرد بودند، افزود: متوسط مصرف ماهانه استان ۱۲ هزار و ۳۴۴ واحد خون و فرآورده­ خونی است.
وی ابراز کرد: میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی از ابتدای سال ۸۶ هزار و ۴۰۹ واحد خون و فرآورده‌ها، ۶۳ هزار و ۴۲۶ گلبول قرمز، ۹ هزار و ۷۳۹ پلاکت و ۱۳ هزار و ۲۴۴ فرآورده‌های پلاسمایی بوده است.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کمبودها از پایگاه‌های معین در سطح کشور دریافت می‌شود، گفت: تاکنون ۲۹ هزار و ۷۶۳ واحد خون از سایر استان‌ها به‌ویژه شهرهای سمنان، بجنورد، بیرجند و غیره دریافت شده است.
وی با بیان اینکه بیش‌از سه هزار و ۲۵۳ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۶۳ درصد خون‌های اهدایی را مصرف می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان به شدت کاهش یافته است.
خسروی خاطرنشان کرد: پایگاه‌های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و هم استانی‌های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.
وی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today