صدا و سیما/ مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: سد خاییز تنگستان که در مرداد ماه آبگیری شد اکنون در مراحل ساخت سرریز آب به سر می‌برد.

علی محمدی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر افزود: با مصوبه سفر رئیس جمهور اعتباری برای تکمیل سد ابلاغ شد که در تلاش هستیم با تخصیص آن، پیمانکار پروژه را کامل کند و به مرحله بهره‌بردرای کامل برساند.

سد خاییز با ایجاد ظرفیت جدید آبی، موجب رونق کشاورزی تنگستان خواهد شد؛ زیرا یکی از دغدغه‌های همیشگی نخلداران اهرم، تامین آب به ویژه در فصول گرم سال است.
ساخت سد خاییز به‌عنوان یکی از راهکار‌های تامین آب پایدار کشاورزی در سال ۱۳۹۷ آغاز شد. تامین بخشی از حق‌آبه ۲۰۰ هزار اصله نخل شبکه آبیاری اهرم، تامین حقابه زیست محیطی و کاهش فشار بر منابع آب زیرزمینی بخشی از اهداف ساخت این سد است.
سد خاییز از نوع خاکی با هسته رسی است و ۳۶ متر ارتفاع دارد. حجم مخزن این سد ۱۶ میلیون مترمکعب است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان همچنین گفت: سد باهوش از دیگر طرح‌های سد سازی در شهرستان تنگستان است که مراحل پایانی مطالعاتی را می‌گذراند و امسال به مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار می‌رسد.
محمدی افزود: سد دشت پلنگ در شهرستان دشتی نیز یکی دیگر از طرح‌های مهم آبریانی در استان با حجم ۱۵۰ میلیون متر مکعب است که از محل فاینانس خارجی تامین اعتبار شده هم اکنون مراحل قانونی آن سپری شده و اولین اعتبار دریافت و پیمانکار مستقر شده است.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar