ایسنا/ خلیج نایبند در نزدیکی عسلویه که تنها پارک ملی دریایی ایران لقب گرفته، در زباله و انبوه بی‌توجهی‌ها خفه شده است. این بخش از سواحل خلیج فارس محل تخم‌گذاری و زیستگاه لاک‌پشت پوزه عقابی است.

خلیج نایبند در استان بوشهر واقع شده که ۳۵ کیلومتر با عسلویه فاصله دارد. این خلیج همراه با بخشی از دماغه نای‌بند با مساحت ۱۹۵۰۰ هکتار در سال در سال ۱۳۵۷ در فهرست مناطق حفاظت‌شده ایران قرار گرفت. این منطقه همراه با جنگل حرا و بخشی دیگر از سواحل و آب‌های خلیج فارس در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان اولین پارک ملی دریایی ایران ثبت شد که به گفته فعالان و کنشگران گردشگری و محیط زیست، در سال‌های اخیر سرعت تخریب آن تحت تاثیر ازدحام بی‌ضابطه جمیعت و انبوه زباله افزایش یافته و زیستگاه گونه‌های در معرض انقراض جانوری را نیز در خطر قرار داده است.
سام سطوتزاده، فعال میراث فرهنگی و گردشگری با انتقاد از تورهای بی‌ضابطه که به تمام سواحل بکر خلیج فارس نفوذ کرده و زیست آن‌ها را به خاطر سفرهای بدون استاندارد و غیراصولی به خطر انداخته است گفت: این تورها تمام سواحل خلیج فارس را از بین می‌برند؛ در جزیره‌های کوچک، خلیج‌ها و مناطق بکر دیجی راه می‌اندازند و با سر و صدا گونه‌های جانوری را فراری می‌دهند. مدیریت و ضابطه‌ای هم وجود ندارد. از طرفی، فرسایش و تخریبی هم که اتفاق افتاده باعث می‌شود پس از هر باران شدید در این منطقه، سیل راه افتد و اثرات مخرب دیگری به دنبال داشته باشد.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar