logo

استان کرمان با کمبود گروه‌های خونی A و O مواجه است

منبع
تسنيم
بروزرسانی
استان کرمان با کمبود گروه‌های خونی A و O مواجه است

تسنیم/ مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در ماه مبارک رمضان تعداد مراجعین به پایگاه‌های انتقال خون کاهش پیدا می‌کند و در حال حاضر در گروه‌های خونی A و O کمبود داریم.

ایرج شکوهی، مدیرکل انتقال خون استان کرمان اظهار کرد: انفاق یعنی بخشش از چیزی که انسان در اختیار دارد و می‌تواند آن را به دیگران اهدا کند.
وی با بیان اینکه این انفاق می‌تواند اهدای مال و ثروت، علم و حتی بخشی از بدن و خون باشد گفت: اهدای خون یکی از ارزشمندترین انفاق‌ها بوده و یک انفاق و صدقه جاریه محسوب می‌شود.
مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه در انفاق خون مسئله بدون قید و شرط بودن یک اصل مهم است بیان کرد: کسی که خون خود را اهدای می‌کند در اکثر مواقع گیرنده خون خود را نمی‌شناسد و چیزی از وی طلب نمی‌کند.
وی با بیان اینکه اهدا کنندگان خون بدون شناخت، طرف مقابل به آن لطف کرده و مهم ارزش کار آنها در نزد خداوند را چند برابر می‌کند ادامه داد: خونی که اهدا می‌شود می‌تواند جان سه نفر را نجات می‌دهد.
شکوهی با اشاره به اینکه از خون اهدا شده سه نوع فرآورده گرفته می شود که هر کدام از آنها می‌تواند نجات دهنده جان یک نفر باشد، گفت: در قرآن کریم داریم "کسی که یک نفر را نجات دهد مانند این است که جان همه مردم را نجات داده است.
وی با بیان اینکه اهدای خون، گرانبهاترین هدیه بشری برای نجات جان انسان‌ها است افزود: خون یک مایع حیاتی است که با وجود همه پیشرفت‌های علم پزشکی هنوز موفق به تولید و پیدا کردن جایگزین آن نشدند.
مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه یک از فرآورده‌های خونی، پلاکت است که عمری بیشتر دو روز نداشته و قابل نگهداری طولانی مدت نیست، گفت: از سوی دیگر پلاکت یک فرآورده پر مصرف است و به این جهت لازم است که به طور مدوام و مستمر خونگیری داشته باشیم.
وی با بیان اینکه معمولاً در ایام ماه مبارک رمضان تعداد مراجعین، به پایگاه‌های انتقال خون به خاطر روزه داری کاهش پیدا می‌کند افزود: در حال حاضر در برخی از گروه‌های خونی از جمله A و O در استان کرمان کمبود داریم.
شکوهی بیان کرد: از مردم و روزه‌داران عزیز درخواست داریم در این ماه عزیز از اهدای خون خود غافل نشده تا ما بتوانیم که به بیماران نیازمند به خونی که در 42 موسسه درمانی در سراسر استان بستری می‌شوند خون رسانی کنیم.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar