نماد آخرین خبر

آغاز مرمت سرای صندوق‌سازها در بازار اراک

منبع
ايسنا
بروزرسانی
آغاز مرمت سرای صندوق‌سازها در بازار اراک

ایسنا/ سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی مرکزی گفت: در پی قرارداد با پیمانکار عملیات مرمتی سرای صندوق‌سازها در بازار تاریخی اراک آغاز شد.

محسن کریمی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی با اشاره به مرمت نقاط حادثه‌خیز و خطرآفرین بازار تاریخی اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به عملیات مرمتی سرای صندوق‌سازها را حدود ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال عنوان کرد.
وی اضافه کرد: این عملیات شامل مرمت بام و مرمت تاق آسیب دیده سرا و همچنین اجرای پوشش بام و طاق‌های آسیب‌دیده و بام‌سازی است که با نظارت اداره کل در تمام مراحل اجرایی خواهد شد.
کریمی با بیان اینکه مجموعه تاریخی بازار تاریخی اراک در طول زمان دچار آسیب‌هایی شده است افزود: سال گذشته موضوع احیا و مرمت این مجموعه در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال جاری هم ادامه دارد.
وی تصریح کرد: بازار تاریخی اراک، یکی از مهمترین جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و ارزشمند شهر اراک بشمار می‌رود که پس از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک محسوب می‌شود.
به نقل از میراث استان مرکزی، کریمی با تاکید بر اینکه این مجموعه تاریخی دارای ۲۰ سرا و تیمچه است که هر یک از سراها و تیمچه‌ها دارای فرم و پلانی متفاوت و خاص است، تصریح کرد: مجموعه تاریخی بازار اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد احداث شده و یکی از زیباترین بازارهای ایران محسوب می‌شود.


آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today