ایسنا/ مدیر روابط عمومی اداره‌کل پزشکی قانونی استان همدان از کشف ۲۸۹ مورد خودزنی با ادعای نزاع در استان خبر داد.

علیرضا صارمی، مدیر روابط عمومی اداره‌کل پزشکی قانونی استان همدان در توضیح این خبر اظهار کرد: سال گذشته ۲۸۹ مورد خودزنی که با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت انجام شده بود، در مراکز پزشکی قانونی کشف و به مراجع قضایی اعلام شد که از این تعداد، ۲۳۸ نفر مرد و ۶۱ نفر زن بودند.
وی با اعلام اینکه از ۲۸۹ خودزنی شناسایی شده در سال گذشته ۱۱۷ مورد غیرمنازعه و ۱۷۲ مورد منازعه و غیرمنازعه توأمان بوده است، خاطرنشان کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.
صارمی توضیح داد: بسیاری از موارد خودزنی که با ادعای نزاع و درگیری انجام می‌شود، توسط کارشناسان باتجربه پزشکی قانونی قابل تشخیص است آن چنان که در سال ۱۳۹۹، ۳۵۸ مورد خودزنی تشخیص داده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
وی ادامه داد: متأسفانه در سال‌های اخیر مواردی دیده شده است که فرد یا افرادی به قصد کلاهبرداری و اخذ خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر صدماتی متعدد و نسبتاً شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی می‌شود، در خود ایجاد می‌کنند که بعضاً منجر به ایجاد نقص عضوهای ماندگار در افراد می شود.
مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان همدان اضافه کرد: این افراد با ادعای حدوث این آسیب‌ها و عوارض در سانحه تصادف که ساختگی است و یا با ادعای نزاع و درگیری به هدف دریافت دیه و جبران خسارت به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند در حالیکه بسیاری از این صدمات ساختگی قابل تشخیص است.
وی مطرح کرد: با توجه به اینکه در بسیاری از موارد کارشناسان خبره پزشکی قانونی قادر به تشخیص خودزنی از دیگرزنی هستند، گفتنی است افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند در بیشتر موارد نه تنها از آسیب رساندن به خود سودی نمی‌برند بلکه با مشکلات قانونی و قضایی نیز مواجه خواهند شد.
این مسئول یادآور شد: منظور از خودزنی این است که فرد، خودش یا با کمک دیگران، آگاهانه به بدن خود صدمه بزند. افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند با مراجعه به پزشکی قانونی به قصد دریافت خسارت وانمود می‌کنند که صدمه دیده اند و یا درصدد گرفتن گواهی به قصد افزایش صدمات خود متعاقب یک حادثه ادعایی هستند.
وی با بیان اینکه هدف این افراد دریافت دیه و خسارت و یا دستیابی به مدارک و مستنداتی برای دفاع از خود و شکایت از طرف مقابل دعواست، افزود: آسیب‌هایی از این دست ممکن است محصول خودزنی(ایجاد آسیب بدون هیچ گونه درگیری و حادثه) یا محصول تلفیقی از نزاع و خودزنی(افزایش صدمات متعاقب منازعه و درگیری) باشد.


آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today