ایسنا/ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از اجرای طرح تولید قراردادی گوشت در این استان از چند روز آینده خبر داد.

رضا شکاری، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های دامداران روستایی و عشایری در این استان موضوع تامین نهاده‌های دامی است، اظهار کرد: برای رفع این مشکل این طرح اجرایی خواهد شد.
وی گفت: در راستای اجرای این طرح مقدار مشخصی از نهاده دامی در اختیار دامدار قرار خواهد گرفت و بعد از گذشت چهار تا ۶ ماه دامدار یا باید وجه نهاده دامی را بازگرداند و یا اینکه در قبال آن گوشت تحویل شرکت پشتیبانی امور دام دهد.
شکاری افزود: به ازای هر رأس ۴۶ کیلو و ۷۵۰ گرم نهاده در اختیار دامدار قرار می گیرد که این نهاده ها شامل ۲۵ کیلو و ۷۵۰ گرم جو، هفت کیلوگرم کنجاله سویا و ۱۴ کیلوگرم ذرت است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ادامه داد: دامداران برای خرید این نهاده های دامی، ضمانت نامه های بانکی را از بانک تهیه کرده و در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار دهند.
وی به طرح خرید تضمینی دام نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل اینکه قیمت دام زنده در بازار بالاتر از قیمت خرید تضمینی است، دامداران از این طرح استقبال نمی‌کنند.
شکاری افزود: از ابتدای اجرای طرح خرید تضمینی دام تاکنون ۲۶ هزار و ۶۵۸ رأس دام سبک و ۷۹۶ دام سنگین خریداری شد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بیان کرد: ارزش ریالی خرید این دام ها ۱۴۸ میلیارد تومان بوده است.
وی گفت: ۱۳۶ میلیارد تومان از وجه دامداران تا هفته گذشته پرداخت شده است و ۱۲ میلیارد تومان نیز جذب شده که طی امروز و یا فردا پرداخت خواهد شد که در این صورت به دامداران بابت اجرای این طرح بدهی نخواهیم داشت.
شکاری تصریح کرد: میزان خروجی سالانه دام سبک در این استان ۸۰۰ هزار رأس است که این تعداد شامل بره نر و دام های حذفی است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today