ایسنا/ معاون پایش اداره‌کل محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: این آمادگی از سوی اداره‌کل محیط‌زیست خراسان شمالی وجود دارد که مجوز لازم برای راه‌اندازی مراکز تکثیر و پرورش عقرب و خزندگانی همچون مار را صادر کند.

حسین هراتی، معاون پایش اداره‌کل محیط‌زیست خراسان شمالی اظهار کرد: در گذشته دو سرمایه گذار برای راه اندازی این مراکز در این استان اعلام آمادگی کرده بودند که همکاری های لازم از سوی این اداره کل برای راه اندازی این مراکز انجام شد.
وی افزود: اما مشکلی که یکی از آن ها برای راه اندازی این مرکز با آن مواجه شد، موضوع زمین بود که تاکنون نیز به نتیجه نرسیده است.
هراتی ادامه داد: البته یکی از سرمایه گذاران دوباره پیگیری هایی را در این ارتباط در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه راه ‌اندازی این قبیل مراکز می ‌تواند در توسعه اشتغال و کسب و کار در حوزه محیط‌ زیست اثرگذار باشد، بیان کرد: هم‌اکنون بسیاری از داروها همچون داروهای حوزه درمان سرطان از سم خزندگانی چون مار تهیه می ‌شود.
این مقام مسئول افزود: در مراکز تکثیر این گونه از حیوانات پرورش و تکثیر می ‌یابد سپس سم آن‌ها استحصال می‌ شود و دوباره به دامن طبیعت بازگردانده می‌ شوند.
وی ادامه داد: هم‌اکنون دو یا سه انستیتو مجوزهای لازم را برای مارگیری از سازمان محیط ‌زیست دریافت کرده‌اند و پس از گرفتن سم لازم از مارها آن‌ ها را دوباره به چرخه طبیعت باز می ‌گردانند.
به گفته وی، مارهای جعفری و کبری از جمله گونه‌ های مارهای سمی است که در خراسان شمالی وجود دارد.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today