تسنيم/دبير انجمن واردکنندگان برنج ايران با بيان اينکه قيمت برنج خارجي ۲.۵برابر سال گذشته شده است گفت: قيمت هر کيلوگرم برنج هندي به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسيده است که با افزايش دوباره قيمت ارز نرخ اين محصول نيز افزايش مي‌يابد.
مسيح کشاورز دبير انجمن واردکنندگان برنج ايران در گفتگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم درباره دلايل افزايش قيمت افسارگسيخته برنج ايراني و خارجي در بازار اظهار کرد: بعد از حذف ارز ترجيحي واردات برنج و اختصاص ارز نيمايي به واردات، قيمت برنج نيز در بازار مصرف افزايش يافت.

وي افزود: در ارديبهشت ماه که قيمت ارز نيمايي 14.2 هزار تومان بود قيمت برنج هندي به‌يک‌باره از 8 هزار تومان به 16 هزار تومان افزايش يافت و اکنون نيز که برنج‌هاي جديد با ارز بيش از 20 هزار تومان در حال واردات است قيمت اين برنج به 20 تا 21 هزار تومان افزايش مي‌يابد.
دبير انجمن واردکنندگان برنج ايران با بيان اينکه تخصيص ارز نيمايي به واردات برنج کند است ادامه داد: در زمان حاضر نيز برنج‌هاي هندي که در اين فاصله وارد کشور شده‌اند با قيمت 18 تا 20 هزار تومان در حال عرضه به بازار است.

وي تصريح کرد: قيمت برنج پاکستاني نيز با توجه به اينکه قيمت اوليه و هزينه انتقال بالاتري دارد  در زمان حاضر بالاتر از 20 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

واردات برنج نصف شد
کشاورز با اعلام اينکه 200 تا 300 هزار تن برنج در گمرکات رسوب کرده است اظهار داشت: بخشي از برنج‌هاي سال گذشته در گمرک رسوب کرده است و بخشي از برنج‌هايي نيز که امسال آمده است با توجه به کندي روند تخصيص ارز در مرحله تأمين و تخصيص ارز قرار دارد.
وي در پاسخ به اين سؤال که آيا کمبود برنج در کشور وجود دارد يا قيمت‌هاي فعلي به‌خاطر شرايط تورمي و نرخ ارز است گفت: سال قبل 910 هزار تن برنج تا مدت مشابه سال جاري (5ماهه ابتدايي سال) وارد شده بود که اين رقم در سال جاري به 430 هزار تن کاهش يافته است.

دبير انجمن واردکنندگان برنج ايران تأکيد کرد: با توجه به اينکه واردات برنج نصف شده است در صورتي که تقاضاي بازار مانند قبل باشد در بازار کمبود خواهيم داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar