ايسنا/طبق اعلام بانک مرکزي، بررسي‌هاي ميداني حاکي از آن است که حجم معاملات اسکناس در بازار غير رسمي بسيار پايين بوده و حجم تقاضاي روزانه در بازار رسمي اسکناس نيز طي چند روز اخير رقمي بين پنج تا هشت ميليون دلار بوده است.

بانک مرکزي اعلام کرده که اين بانک در راستاي وظايف و مسئوليت‌هاي قانوني خود و سياست‌هاي کلان اقتصادي، علي‌رغم محدوديت‌هاي ناشي از تحريم‌هاي بين‌المللي، سياست تسهيل تجارت، حفظ ارزش پول ملي و قدرت خريد خانوارها و صاحبان کسب وکار، تعادل منابع و مصارف ارزي و کمک به رشد اقتصادي  را دنبال مي‌کند. 
بنابراين، در اين شرايط سخت جنگ اقتصادي، سياستگذار پولي نمي‌تواند صرفاً دنباله‌رو شاخص ارزي اسکناس و حواله در  بازار غيررسمي ارز باشد، چراکه شکل‌گيري نرخ‌هاي اسمي بالاي ارز در بازار ياد شده، عمدتاً ناشي از انتظارات و نه عوامل بنيادين، کمکي به ايجاد و حفظ ثبات در بازار ارز و بخش هاي واقعي و مالي اقتصاد نخواهد کرد و اقتصاد ايران را با چالش هاي جدي مواجه خواهد ساخت.

در اين راستا، بانک مرکزي متناسب با شرايط و روند امروزه بازار نسبت به تأمين تقاضاهاي واقعي ارز به صورت اسکناس و حواله اقدام کرده است. بنابراين سياست اين بانک حفظ ثبات بازار ارز براساس عوامل بنيادين است. 
يادآور مي‌شود، بازار اسکناس توسط بازارساز در حال اشباع شدن است و به نظر مي‌رسد بازارساز با اين اقدام دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است و تأمين نيازهاي ارزي متقاضيان واقعي توسط نظام بانکي و شبکه صرافي‌هاي مجاز به نرخ بازار و براساس عوامل بنيادين ادامه خواهد داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar