اقتصاد نيوز/ ديشب پس از پايان يافتن معاملات در بازار ارز، ۲ خبر مهم مخابره شد: حذف سهميه ۲۲۰۰ دلاري براي هر کارت ملي و وعده کاهش فاصله نرخ رسمي و بازار آزاد.
 
بازار ارز روزهاي ناآرامي را گذارنده است. از يک سو نرخ در بازار آزاد در حال رشد بود و از سوي ديگر، با توجه به اختلاف نرخ صرافي و بازار، صف‌هاي مقابل صرافي، مناظر ناخوشايندي را براي جامعه خلق کرد. اصولا بذر رانت نمي‌تواند ميوه دلچسبي تحويل دهد. 

با اينحال، امروز 2 خبر مهم براي بازار ارز وجود دارد: نخست آنکه تحويل دلار به هر کارت ملي به ميزان 2200 دلار در سال فعلا منتفي شد(جزئيات)؛ و دوم رئيس کل بانک مرکزي به شکل تلويحي خبر داد که استراتژي بازارساز در نرخ رسمي به روند گذشته باز خواهد گشت، يعني فاصله نرخ صرافي ملي با بازار آزاد کاهش خواهد يافت(يادداشت عبدالناصر همتي). 

اين دو خبر در عمل به معني تعطيلي صف مقابل صرافي‌ها خواهد بود. اما حذف تقاضاي سهميه‌اي دلار از مقابل صرافي‌ها، مي‌تواند شمشير دولبه باشد؛ صف جمع مي‌شود اما مي‌تواند فشار تقاضا را به بازار افزايش دهد، راه‌حل بهينه اين بود که آربيتراژ از بين رود، يعني وعده همتي تحقق يابد. هر چند احتمالا تلقي بازارساز اين است که تقاضاي بوجود آمده در روزهاي اخير در صرافي‌ها، تنها به دليل آربيتراژ موجود بوده و سهم تقاضاي واقعي اندک بوده است. به نوعي مي‌توان با ادبيات بورس‌بازان اينطور گفت: برخي توانستند در طول يک هفته اخير از يک عرضه اوليه ارزي در صرافي‌ها با سود تضميني بهره ببرند!

برخي از تحليلگران در بازار داخل معتقدند که مجموعه تصميم‌گيري در دولت تمايل دارد تا بازار ارز پيش از انتخابات آمريکا واکنش هيجاني نشان ندهد و بازار به هر قيمتي، در يک محدوده خاص رنج شود. آنها ادله استدلال خود را اختلاف نرخ صرافي و بازار آزاد در روزهاي اخير مي‌دانند.
ديروز که نرخ ارز کانال 25 هزار تومان را فتح کرد، به راحتي تا مرز 25,300 تومان حرکت کرد. همچنان دلار زير سطح 26 هزار تومان شانس برگشت دارد. سطح مقاومتي 26,000 فعلا مهمترين مقاومت دلار محسوب مي‌شود که در صورت بازگشت از اين سطح مي‌تواند بار ديگر کانال 23 و حتي 20 را مشاهده کند. به همين دليل نوسانگيران به دقت وضعيت بازار را رصد مي‌کنند تا دچار ضرر سنگين نشوند. 

البته بازارساز امروز بايد علاوه بر نزديک کردن نرخ رسمي و نرخ بازار آزاد، توجهي هم به روند درهم داشته باشد. درهم اگر به 7 هزار تومان برسد، کار براي دلار نيز سخت خواهد شد. تا نرخ درهم بالاي 6750 تومان قرار دارد، وضعيت درهم نگران‌کننده است. در سطح فعلي نرخ درهم(6990) دلار 25,600 توماني توجيه دارد. در معاملات پشت خطي درهم سطح 7 هزار تومان را لمس کرد و اين مسئله مي‌تواند در معاملات نقدي امروز تکرار شود. 

سکه در مرز مقاومتي مهم 
براي سکه امروز مرز 11 ميليون و 800 هزار تومان اهميت زيادي دارد. از نظر تحليلگران تکنيکال سکه در صورت عبور از اين مقاومت، براي نخستين بار 12 ميليوني خواهد شد. آنچه که مي‌تواند در تحقق يا عدم تحقق اين گزاره موثر باشد، وضعيت بازار داخلي ارز و اونس طلا است. وضعيت در بازار جهاني طلا فعلا مبهم است و بازار خنثي دنبال مي‌شود. اونس در طول 12 ساعت گذشته بين 1925 تا 1940 دلار نوسان داشته است. 

سکه در سطح فعلي بهاي اونس، با دلار 25,800 توماني تنظيم شده است. سکه براي ورود به کانال جديد احتمالا به روند افزايشي اونس در روز جاري نياز خواهد داشت

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar