نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

سکه در مسیر نزولی حرکت کرد

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
سکه در مسیر نزولی حرکت کرد

دنياي اقتصاد/ در اولين روز هفته، ميزان نوسان دلار کاهش يافت و سکه تمام‌بهار آزادي نتوانست بالاي کانال ۱۳‌ميليون و ۳۰۰ هزار تومان به‌کار خود پايان دهد. در ابتداي روز شنبه، خريدهاي ارزي در بازار زياد بود و اين ارز به همين واسطه وارد کانال ۲۹ هزار توماني شد. زماني که قيمت دلار وارد محدوده ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان شد، ميزان فروش‌ها افزايش يافت و اين ارز به کانال ۲۸ هزار توماني بازگشت.
 
 ساعت ۴بعدازظهر، در معاملات عمده، اين ارز با قيمت ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان موردمعامله قرار مي‌گرفت که تنها ۵۰ تومان بالاتر از روز آخر هفته گذشته بود. روز پنج‌شنبه دلار بالاي ۷۰۰ تومان رشد کرده بود و رشد ۵۰‌توماني روز شنبه نشان مي‌داد که متغيرهايي زمينه‌ساز کاهش نوسان افزايشي بازار شده‌اند.

به گفته فعالان، سه متغير کاهشي سرعت رشد نوسان دلار در ابتداي هفته‌جاري را کاهش دادند. اولين متغير، نزديک‌شدن به مرز مقاومتي مهم ۲۹‌هزار و ۴۰۰ تومان بود. علامت کاهشي دوم، خبرهاي مبني بر افزايش عرضه ارز به‌خصوص در بخش حواله درهم بود. در اين ميان، عده‌اي از فعالان هم عنوان مي‌کردند که خبرهاي جديد سياسي و اقتصادي تا حدي انتظارات افزايشي معامله‌گران را تعديل کرد. صبح روز شنبه بسياري از کانال‌هاي اطلاع‌رساني اين خبر را برجسته کردند که صادرات نفت ايران بار ديگر افزايش پيدا کرده است.

خبرگزاري «ايرنا» به نقل از رويترز گزارش داد که به‌رغم تحريم‌هاي غيرقانوني آمريکا صادرات نفت ايران در ماه سپتامبر افزايش چشمگيري داشته است. رويترز روز جمعه در گزارشي نوشت که داده‌هاي دريافتي از حرکت نفتکش‌ها نشان مي‌دهد صادرات نفت ايران در ماه سپتامبر (شهريور-مهر) رشد داشته، اگرچه رقم‌هاي محاسبه شده تفاوت زيادي داشته و عددي بين ۴۰۰ هزار تا ۵/ ۱‌ميليون بشکه در روز را نشان مي‌دهد. افزايش صادرات نفتي يکي از مهم‌ترين عواملي است که به افزايش درآمدهاي ارزي منجر مي‌شود و افزايش عرضه ارز، مي‌تواند قيمت دلار را به‌سوي نرخ‌هاي پايين‌تر هدايت ‌کند.

در روزي که دلار نتوانست بالاي مرز ۲۹هزار توماني دوام بياورد، سکه‌بازان مسير کاهشي را براي حرکت انتخاب کردند. روز شنبه، فلز گرانبهاي داخلي ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهاي ۱۳ميليون و ۲۵۰‌هزار تومان رسيد.  برخي معامله‌گران باور داشتند، ماندن اونس طلا در محدوده هزار و ۸۶۰ دلار يکي از متغيرهايي بود که زمينه‌ساز افزايش عرضه سکه شده بود. اين در حالي است که در ابتداي روز همزمان با ورود دلار به کانال بالاتر، فلز گرانبهاي داخلي نيز بالاي سطح ۱۳‌ميليون و ۳۰۰‌هزار توماني معامله مي‌شد.

  ديدگاه‌هاي متناقض از آينده دلار
به‌رغم فعال‌شدن متغيرهاي کاهشي، دلار روز شنبه به زير سطح ۲۸‌هزار و ۵۰۰ تومان نيامد. در حالي‌که عده‌اي از فعالان اين مساله را به‌عنوان يک نشانه افزايشي در نظر مي‌گرفتند، گروه ديگري باور داشتند، اگر طي روزهاي آينده اسکناس آمريکايي به کانال ۲۹‌هزار توماني نرود، با افزايش فروش‌ها مواجه خواهد شد.
در واقع از نگاه اين گروه، کساني که قبل‌تر اقدام به خريد دلار کرده‌اند، در صورتي‌که در روزهاي آتي از افزايش بيشتر قيمت دلار نااميد شوند، در موقعيت فروش قرار خواهند گرفت. اين ديدگاه شماري از فعالان فني بازار است:
افزايشي‌ها از زاويه ديد ديگري به ماندن دلار بالاي ۲۸‌هزار و ۵۰۰ تومان نگاه مي‌کنند. اين گروه اعتقاد دارند، ماندن دلار بالاي سطح ياد‌شده به معامله‌گران چنين سيگنالي را مي‌دهد که کف قيمت بازار محکم شده است و مي‌توانند با اطمينان بيشتري خريدهاي خود را از سر بگيرند. آنچه مسلم است بازار به سطوحي رسيده است که ريسک خريد و فروش براي همه معامله‌گران زياد شده است و آنها سعي مي‌کنند با احتياط در بازار فعاليت ‌کنند.

 عموما بيشتر معامله‌گران در شرايط کنوني تمايل ندارند که به قصد سودهاي درازمدت موقعيت خريد و فروش بگيرند و معمولا ترجيح مي‌دهند در سطوح حمايتي و مقاومتي معاملات خود را ببندند. به‌عنوان مثال، يک معامله‌گر ممکن بود ديروز صبح در محدوده ۲۹‌هزار و ۲۰۰ تومان اقدام به فروش کند؛ سپس در محدوده ۲۸ هزار و ۹۰۰ اقدام به خريد ارز کند. اگر از اين نقطه قيمت بالاتر يا پايين‌تر مي‌رفت، به احتمال زياد فرد ترجيح مي‌داد با سود يا ضرر کم بار ديگر از بازار خارج شود.

  عرضه ارز از نزديکي قله

در ابتداي روز شنبه، صرافي‌هاي بانکي قيمت فروش دلار خود را بيش از ۷۰۰ تومان بالا آوردند. قيمت فروش دلار در ابتداي روز روي تابلوي اين صرافي‌ها، ۲۸هزار و ۵۵۰ تومان تعيين شد. در ادامه روز حتي اين صرافي‌ها قيمت دلار را تا ۲۸هزار و ۷۰۰ تومان بالا آوردند. زماني‌که صراف‌هاي بانکي قيمت را به اين سطح رساندند، فروش‌ها در بازار آزاد بيشتر شد و قيمت در معاملات غيررسمي از کانال ۲۹‌هزار توماني به کانال ۲۸‌هزار توماني بازگشت. به گفته فعالان، معامله‌گران غيررسمي حس کردند بازارساز با بالا آوردن قيمت‌ها به دنبال آن است که از قيمت‌هاي بالاتر اقدام به عرضه کند و نوسان‌گيران را عقب براند. در اواخر روز صرافي‌هاي بانکي، قيمت فروش دلار را کمي پايين آوردند و روي عدد ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان قرار دادند. با اين حال، بازار آزاد به اين افت توجه چنداني نشان نداد. اين مساله پيچيدگي بازار را براي معامله‌گران ارزي بيشتر کرد و موجب شد که در فروش ارز خود احتياط بيشتري کنند. اين احتياط از آن جهت صورت گرفت که گروهي ترسيدند دلار بار ديگر امروز به کانال ۲۹‌هزار توماني بازگردد.

ديروز جدا از بازار داخلي، گفته مي‌شد که در بازار حواله درهم نيز ميزان عرضه ارز افزايش پيدا کرده است. به گزارش «ايرنا»، ديروز ۳۰۰‌ميليون حواله درهم توسط بازارساز در بازار ثانويه عرضه شده است که نشان‌دهنده پاسخگويي کامل به نياز متقاضيان و اشباع بازار است. عبدالناصر همتي، رئيس‌کل بانک مرکزي هم در گفت‌وگو با «ايرنا» تاکيد کرد: بانک مرکزي تمام تلاش خود را براي ايجاد تعادل در بازار حواله تجاري و کنترل نرخ آن به‌کار خواهد بست. ثبت ۴۵۰ ميليون يورو معاملات در سامانه نيما طي هفته آخر شهريور که رکورد انجام معاملات هفتگي در اين سامانه را شکست، نشان‌دهنده حمايت جدي بانک مرکزي براي تامين ارز موردنياز واردکنندگان و صادرکنندگان کشور است.

به گفته کارشناسان افزايش سرعت بازگشت ارزهاي حاصل از صادرات به بازارهاي داخلي مهم‌ترين دليل ثبت اين رکورد مي‌تواند باشد.

در اين ميان، گروهي از فعالان هم باور دارند، سياست جديد بانک مرکزي مبني بر جواز فروش ارز به پتروشيمي‌ها، فولادي‌ها و معدني‌ها به صرافي‌هاي مجاز، نيز تاثير بسزايي در مقابله با تلاش سفته‌‌بازان و نوسان‌گيران براي تقويت انتظارات تورمي داشته است.

با وجود تمام اين اقدامات اما نبايد از ياد برد که در موازات اين تلاش‌هاي دولت ايران براي کنترل بازار، دولت ترامپ در آمريکا در طي هفته‌هاي اخير با انجام تبليغات سنگين رسانه‌اي و سياسي پيرامون مساله عملياتي‌شدن مکانيزم ماشه، تمام تلاش خود را براي به زانو درآوردن اقتصاد کشور انجام داده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره