نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

قیمت میوه قصد کوتاه آمدن ندارد

منبع
فارس
بروزرسانی
قیمت میوه قصد کوتاه آمدن ندارد

فارس/ افزايش تا 100 درصدي قيمت از ميدان مرکزي ميوه و تره بار تا مغازه هاي سطح شهر باعث شده خانواده ها توان خريد کمتري داشته باشند، رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه هم معتقد است ميوه گران به دست آنها مي رسد و مغازه‌ها گران فروش نيستند.

قيمت ميوه در بازار تهران همچنان افزايشي است و قصد پائين آمدن ندارد و خريد براي قشر متوسط جامعه هم بسيار سخت شده است. در مصاحبه با کشاورزان، آنها از قيمت‌هاي پائين گلايه دارند اما زماني که پاي اين محصولات به بازار مي‌رسد، رقم‌هاي نجومي پيدا مي‌کند، تا به حال اين معما را هم کسي از مسئولان نتوانسته رمزگشايي کند.
مسئولان به جاي گرانفروشي مغازه‌ها آن‌را گراني ميوه مي نامند و مي گويند: ميوه گران به دست مغازه دار مي رسد و آنها هم مجبورند گران بفروشند.
اسدالله کارگر رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران امروز گفته است «در بازار ميوه با گراني مواجه هستيم نه گرانفروشي و بالا رفتن هزينه توليد و عرضه ميوه دلايل گراني قيمت ها در بازار است».
آنچه مردم معمولي در بازار ميوه با آن مواجه هستند قيمت هاي نجومي ميوه است که از چند ماه پيش مسئولان مرتب قول کاهش قيمت را مي‌دهند اما هيچ وقت عملي نمي‌شود. 
کارگر امروز قول ديگري داده و گفته است معمولاً در اواخر فصل تابستان و تا مدتي از آغاز پاييز به دليل عرضه ميوه‌هاي پاييزي در کنار ميوه‌هاي تابستانه و تنوع و انبوه عرضه، قيمت ميوه 10 تا 15 درصد کاهش مي‌يابد و کاهش قيمت از 25 روز پيش آغاز شده و تا « 20 روز آينده نيز ادامه دارد.» 
معلوم نيست اين مسئول عدد کاهش را با چه معياري سنجيده است، شايد نسبت به قيمت‌هاي نجومي يکي دو ماه پيش واژه کاهش را مطرح کرده است. اما هر تعبيري که مسئولان داشته باشند در کف بازار قيمت‌ها آنچنان گران است که خانواده با درآمد متوسط توان خريد آن را ندارد. شايد اگر آمار موثقي از سرانه مصرف ميوه منتشر شود گوياي اين خواهد بود که سرانه مصرف ميوه در کشور به شدت کاهش يافته است. 

افزايش 100درصدي قيمت ميوه از ميدان مرکزي تا بازار
قيمت انواع ميوه‌ها در مغازه‌هاي سطح شهر در محدوده 15 هزار تومان و بيشتر است. جديدترين قيمت ميوه در ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار هم از بالا بودن قيمت‌ها حکايت دارد که البته زماني که پاي اين ميوه‌ها به بازار مي‌رسد معمولاً رشد صددرصدي دارند. اگرچه طبق قانون مغازه‌ها مجاز هستند تنها براساس فاکتور 30 درصد به اين قيمت‌ها اضافه کنند. 
براساس قيمت عمده‌فروشي ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار تهران، هر کيلو انار 11 هزار تومان، انگور بي‌دانه قرمز 16 هزار تومان، آلوي شابلون 12 هزار تومان، پسته تازه 75 هزار تومان به فروش مي‌رود. قيمت سيب هم که فصل برداشت آن است، از کيلويي 8 هزار تا 12 هزار تومان متغير است. گلابي بيروتي 25 هزار تومان، موز 18 هزار و 500 تومان و هلوي هسته‌جدا 12 هزار تومان به فروش مي‌رود.

در اين ميان قيمت انواع ليمو که پيش از اين به ميوه‌هاي ضدکرونا معروف شده بود نيز به اين شرح است: هر کيلو ليموترش ريز 15 هزار و 500 تومان و ليموترش سنگي 13 هزار تومان عرضه مي‌شود. 
ميوه‌هاي خارجي هم در بازار همچنان جولان مي‌دهد. هر کارتن آناناس 650 هزار تومان قيمت خورده است. 

قيمت انواع ميوه‌ها در ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار تهران به اين شرح است: البته بايد توجه کرد وقتي پاي اين ميوه‌ها به مغازه‌هاي سطح شهر مي‌رسد، آنها قيمت اجاره بهاي‌شان را هم به اين‌ها اضافه مي‌کنند و از پائين شهر تا شمال‌شهر اين قيمت‌ها بسته به اجاره‌هايي که مي‌پردازند متغير مي‌شود و در برخي مواقع افزايش‌هاي بيش از صددرصد نسبت به قيمت‌هاي ميدان مرکزي را شاهد هستيم. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar