خراسان/ بازار سرمایه که بعد از ریزش سنگین طی اواخر مرداد و اوایل شهریور، وارد فاز نوسانی شده، دیروز رشدی متفاوت با رشدهای موقت نوسانی را تجربه کرد و با افزایش حدود 43 هزار واحدی به میانه کانال 1.5 میلیون واحد بازگشت.به گزارش خراسان، دیروز بیشتر از 50 درصد سهم های بازار سرمایه صعودی بودند و بیشتر سهم های بزرگ و بنیادین صف خرید پایداری را تجربه کردند تا شاخص کل بورس 2.8 درصد و شاخص کل هم وزن 0.8 درصد رشد کند. اگرچه همچنان بازار بر محور سهم های بزرگ بنیادین رشد می کند و شاخص کل هم وزن شرایط ایده آلی را برای سهم های کوچک گزارش نمی کند، اما تفاوت هایی در وضعیت بازار رخ داده از جمله این که رشد پایدارتر است و موج های عرضه سریع تر جمع می شود. چنان چه موج عرضه روز چهارشنبه هم با سرعت جمع شد و بازار صعودی ماند. نکته دیگر تخلیه هیجان سنگین فروش در برخی گروه ها و سهم های خاص بازار است که طی دو ماه اخیر هرگز تجربه نشده بود.


صعود قیمت ها در گروه خودرو و پالایش
گروه خودرو که بیش از 60 درصد افت را تجربه کرده بود، از روز سه شنبه مورد اقبال قرار گرفته است و این وضعیت در معاملات چهارشنبه و دیروز هم ادامه یافت. ایران خودرو که از 750 تومان تا 250 تومان سقوط کرده بود در سه روز کاری اخیر صعودی است. گروه بانکی هم وضعیت پایدارتری دارد. گروه پالایشی هم بعد از مدت ها صف خرید را تجربه کرد تا دارادوم از غلتیدن به مدار بازدهی منفی رهایی یابد. چرخش این گروه ها به مدار صعود در کنار صعود شرکت های بزرگ صادراتی در گروه های فلزی-معدنی و پتروشیمی نشان می دهد که شرایط بازار با دوره نوسانی پیشین متفاوت است.


اخبار مثبت از بورس در راه است
رشد نرخ ارز بازار و نیمایی، انتشار گزارش های خوب تولید و فروش شهریور توسط شرکت های بزرگ، انتظار برای صورت های مالی جذاب شش ماهه و موج حمایت ها از بورس، علت بهبود اوضاع بازار قلمداد شده است. حمایت هایی مثل رفع محدودیت سرمایه گذاری بانک ها در بورس، افزایش حدود اعتباری کارگزاری ها و افزایش سقف سرمایه گذاری صندوق ها و الزام بازارگردانی و... که انتظار می رود به مرور اثر خود را بر بازار بگذارد. البته در سوی دیگر برخی همچنان نگران موج جدید عرضه ها یا افت بورس در اثر ریزش احتمالی دلار هستند.گفتنی است وزیر اقتصاد که هفته قبل گفته بود: «با تداوم برنامه‌های توسعه‌ای که برای بازار سرمایه داریم، بورس با رونق به کار خود ادامه خواهد داد»، دیروز هم به حمایت از بازار سرمایه پرداخت و گفت: همه شرکت ها طبق مصوبه 20 شهریور شورای عالی بورس ، ملزم به بازارگردانی حرفه ای شده اند اما شاید برخی بنگاه ها مایل نباشند ولی مهم این است که هر شرکتی دارای بازارگردانی مشخص باشد. دژپسند ادامه داد: خوشبختانه بانک ها، شرکت های تابعه سازمان تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و دیگر نهادهای بزرگ به مرور این مصوبه را به اجرا گذاشته اند و امید می رود در آینده نزدیک ثمرات این تصمیم به بار بنشیند. وی در خصوص افت 600 هزار واحدی شاخص کل در دو ماه اخیر هم گفت: وضعیت بورس نباید تنها با رشد یا کاهش شاخص سنجیده شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar