ميزان/ مديرکل دفتر قرنطينه سازمان حفظ نباتات کشور از راه‌اندازي پست‌هاي جديد قرنطينه گياهي در مرز‌هاي خروجي کشور خبر داد و گفت: اين اقدام به تجارت محصولات کشاوزري کمک مي‌کند.

بنا به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد کشاورزي، مريم جليل مقدم با بيان اينکه در مرزهاي خروجي پست‌هاي جديد قرنطينه گياهي راه‌اندازي مي‌شود، گفت: بنا به درخواست کشور‌هاي اتحاديه اروپا، اوراسيا، ترکيه و هند گواهي بهداشت عاري بودن منطقه و مبدا توليد از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي جايگزين گواهي بهداشت گياهي عاري بودن محموله‌هاي صادراتي از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي مي‌شود.

وي گفت: از امسال، کارشناسان قرنطينه سازمان حفظ نباتات کشور بنا به در خواست کشور‌هاي مقصد صادرات، علاوه بر بررسي محموله‌هاي گياهي صادراتي در پست‌هاي قرنطينه‌اي مرزي يا در انبارها، مبدا توليد در باغات و مزارع را در طول فصل رويش گياه به لحاظ آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي رديابي، پايش و بررسي مي‌کنند.

جليلي مقدم با بيان اين که اقدامات براي صدور گواهي بهداشت عاري بودن مبدا توليد از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي منجر به افزايش دقت در بررسي و کنترل آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي در محصولات صادراتي مي‌شود، اظهار داشت: هنگام بررسي محموله‌هاي گياهي صادراتي در مرز‌ها و انبارها، ممکن است درصدي از آفات به دليل خطاي انساني در نمونه برداري کشف نشود، از اين رو با بررسي مبدا توليد در باغات و مزارع در طول فصل رويش، امکان خطا به شدت کاهش مي‌يابد و صادرات و واردات راحت‌تر و با ايمني بالاتري انجام مي‌گيرد.

وي، جايگزيني اين شيوه جديد براي گواهي کردن محصولات گياهي عاري از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي در حوزه صادرات و واردات را به منظور عبور از کشاورزي سنتي به مدرن اجتناب ناپذير و ضروري خواند.

جليلي مقدم ادامه داد: اگر چه اجراي اين شيوه گواهي در سال‌هاي نخست اجرا، ممکن است سخت باشد، اما اقدامي تخصصي است و به تجارت محصولات کشاورزي کمک مي‌کند.

وي گفت: براي اجرايي شدن و توسعه اين شيوه گواهي در حوزه صادرات و پايش و بررسي مبدا توليد از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي در طول فصل رشد، بايد يک انقلاب کشاورزي در کشور رخ دهد و از اين رو به فعاليت‌هاي قرنطينه اي، امکانات و متخصصان بيشتري نياز است.

مديرکل دفتر قرنطينه سازمان حفظ نباتات کشور با اذعان به اين که در سال گذشته کشور‌هاي عضو اتحاديه اروپا و اوراسيا براي واردات محصولات کشاورزي از ايران درخواست گواهي بهداشت عاري بودن مبدا توليد از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه‌اي را کردند، اظهار داشت: امسال ترکيه، هند و اندونزي نيز براي واردات محصولات گياهي از سازمان حفظ نباتات کشور، اين گواهي بهداشتي را درخواست کرده اند و پيش بيني مي‌کنيم اکثر کشور‌ها به اين سمت حرکت کنند.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا ايران نيز براي واردات محصولات کشاورزي مورد نظر خود، از کشور‌هاي مبدا توليد، چنين گواهي را درخواست کرده است، توضيح داد: ما در حال حاضر براي واردات ذرت از آرژانتين و پياز گياهان زينتي از هلند، گواهي بهداشت عاري بودن مبدا توليد از آفات و بيماري‌هاي قرنطينه اي، درخواست کرده ايم.

جليلي مقدم درباره راه اندازي پست‌هاي جديد قرنطينه‌اي در مرز‌هاي کشور گفت: اين اقدام در سال جهش توليد با هدف تسهيل و تسريع در امر صادرات و با توجه به نياز گمرکات کشور انجام شده است.

وي افزود: امسال در مرز ريلي رازي در استان آذربايجان غربي و در مرز استان سيستان و بلوچستان، پست‌هاي جديد قرنطينه‌اي جديد راه اندازي شد و به زودي يک پست قرنطينه‌اي ديگر در مرز استان آذربايجان غربي ايجاد خواهيم کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar