میزان/ مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور از راه‌اندازی پست‌های جدید قرنطینه گیاهی در مرز‌های خروجی کشور خبر داد و گفت: این اقدام به تجارت محصولات کشاوزری کمک می‌کند.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مریم جلیل مقدم با بیان اینکه در مرزهای خروجی پست‌های جدید قرنطینه گیاهی راه‌اندازی می‌شود، گفت: بنا به درخواست کشور‌های اتحادیه اروپا، اوراسیا، ترکیه و هند گواهی بهداشت عاری بودن منطقه و مبدا تولید از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای جایگزین گواهی بهداشت گیاهی عاری بودن محموله‌های صادراتی از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای می‌شود.

وی گفت: از امسال، کارشناسان قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور بنا به در خواست کشور‌های مقصد صادرات، علاوه بر بررسی محموله‌های گیاهی صادراتی در پست‌های قرنطینه‌ای مرزی یا در انبارها، مبدا تولید در باغات و مزارع را در طول فصل رویش گیاه به لحاظ آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای ردیابی، پایش و بررسی می‌کنند.

جلیلی مقدم با بیان این که اقدامات برای صدور گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای منجر به افزایش دقت در بررسی و کنترل آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای در محصولات صادراتی می‌شود، اظهار داشت: هنگام بررسی محموله‌های گیاهی صادراتی در مرز‌ها و انبارها، ممکن است درصدی از آفات به دلیل خطای انسانی در نمونه برداری کشف نشود، از این رو با بررسی مبدا تولید در باغات و مزارع در طول فصل رویش، امکان خطا به شدت کاهش می‌یابد و صادرات و واردات راحت‌تر و با ایمنی بالاتری انجام می‌گیرد.

وی، جایگزینی این شیوه جدید برای گواهی کردن محصولات گیاهی عاری از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای در حوزه صادرات و واردات را به منظور عبور از کشاورزی سنتی به مدرن اجتناب ناپذیر و ضروری خواند.

جلیلی مقدم ادامه داد: اگر چه اجرای این شیوه گواهی در سال‌های نخست اجرا، ممکن است سخت باشد، اما اقدامی تخصصی است و به تجارت محصولات کشاورزی کمک می‌کند.

وی گفت: برای اجرایی شدن و توسعه این شیوه گواهی در حوزه صادرات و پایش و بررسی مبدا تولید از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای در طول فصل رشد، باید یک انقلاب کشاورزی در کشور رخ دهد و از این رو به فعالیت‌های قرنطینه ای، امکانات و متخصصان بیشتری نیاز است.

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اذعان به این که در سال گذشته کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و اوراسیا برای واردات محصولات کشاورزی از ایران درخواست گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای را کردند، اظهار داشت: امسال ترکیه، هند و اندونزی نیز برای واردات محصولات گیاهی از سازمان حفظ نباتات کشور، این گواهی بهداشتی را درخواست کرده اند و پیش بینی می‌کنیم اکثر کشور‌ها به این سمت حرکت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران نیز برای واردات محصولات کشاورزی مورد نظر خود، از کشور‌های مبدا تولید، چنین گواهی را درخواست کرده است، توضیح داد: ما در حال حاضر برای واردات ذرت از آرژانتین و پیاز گیاهان زینتی از هلند، گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری‌های قرنطینه ای، درخواست کرده ایم.

جلیلی مقدم درباره راه اندازی پست‌های جدید قرنطینه‌ای در مرز‌های کشور گفت: این اقدام در سال جهش تولید با هدف تسهیل و تسریع در امر صادرات و با توجه به نیاز گمرکات کشور انجام شده است.

وی افزود: امسال در مرز ریلی رازی در استان آذربایجان غربی و در مرز استان سیستان و بلوچستان، پست‌های جدید قرنطینه‌ای جدید راه اندازی شد و به زودی یک پست قرنطینه‌ای دیگر در مرز استان آذربایجان غربی ایجاد خواهیم کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar