ميزان/رئيس هيئت مديره اتحاديه مرغ تخم‌گذار استان تهران معتقد است کنترل بازار که با جلوگيري از صادرات انجام گرفته است به‌صورت موقتي است و با توجه به هزينه‌هاي بالاي توليد و متضرر شدن مرغدار، بعد از فرستادن مرغ‌ها به کشتارگاه، مرغ‌ريزي انجام نخواهد شد و وضعيتي مشابه وضعيت بازار گوشتي رخ خواهد داد.


ناصر نبي‌پور در خصوص صادرات تخم مرغ از کشور، گفت: در کشور ماهانه ۹۰ هزار تُن تخم مرغ توليد مي‌شود و طبق مصوبه ستاد تنظيم بازار، اجازه صادرات براي هشت هزار تُن تخم مرغ در ماه وجود دارد، اما به دليل بسته بودن مرز‌ها امکان صادرات توليد مازاد وجود ندارد و باقي ماندن توليد مازاد در کشور باعث کاهش قيمت تخم مرغ شده است.

رئيس هيئت مديره اتحاديه مرغ تخم‌گذار استان تهران با انتقاد از اين کاهش قيمت، ميزان توليد تخم مرغ در کشور را زياد اعلام کرد و افزود: بستن مرز‌ها به دليل اينکه قيمت تخم مرغ ممکن است افزايش پيدا کند، ضربه سنگيني به توليد کننده خواهد زد و تنها به صورت مقطعي باعث مي‌شود قيمت‌ها پايين بماند.

وي در ادامه با بيان اينکه قيمت دستوري براي تخم مرغ ۱۲ هزار تومان تعيين شده است، اما هزينه تمام شده براي مرغدار حدود ۱۵ هزار تومان است، تصريح کرد: با توجه به نرخ مصوب اعلام شده، مرغدار در هر کارتن شانه‌اي نزديک به ۲ هزار تومان روي هر کيلو متحمل ضرر مي‌شود.  

نبي‌پور با يادآوري وضعيت بازار نهاده و کمبود و گراني براي تأمين آن گفت: مرغداران سهميه‌اي براي شهريور ماه دريافت نکردند، و در حال حاضر سهميه مهر ماه در حال تحويل به مرغدار است؛ در مورد سهميه آبان هم اعلام کردند که تعيين سهميه انجام شده است، اما شرکت واردکننده نهاده مي‌گويد جنس ندارد.

 نبي‌پور با اشاره به اينکه در حال حاضر تخم مرغ با قيمت هر کيلو ۱۱ هزار تومان و پايين‌تر از نرخ مصوب به فروش مي‌رسد، نسبت به آينده توليد تخم‌مرغ هشدار داد و گفت: اين کنترل بازار که با جلوگيري از صادرات انجام گرفته است به‌صورت موقتي است و با توجه به هزينه‌هاي بالاي توليد و متضرر شدن مرغدار، بعد از فرستادن مرغ‌ها به کشتارگاه، مرغ‌ريزي انجام نخواهد شد و وضعيتي مشابه وضعيت بازار گوشتي رخ خواهد داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar