فارس/ در جدیدترین جلسه ستاد رفع موانع تولید نماینده بانک مرکزی از تملک هزار و 644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت موضوعی با عنوان «نهضت حمایت از تولید داخل، اشتغالزایی و کارآفرینی به پا شود» خواستار توجه بیشتر به تولید داخل و تقویت صنایع داخلی شده‌اند.

در این راستا صد و نهمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس ستاد و با هدف پیگیری و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مختلف در وزرات صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

در ابتدای جلسه سید مهدی نیازی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گزارشی از اهم اقدامات دو هفته اخیر ستاد و دبیرخانه ارائه کرد که شامل موارد زیر بود:

برگزاری دو جلسه کارگروه در استان‌های یزد و قزوین با حضور رییس ستاد و وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیگیری موضوع تعیین تکلیف بازپرداخت تسهیلات ارزی واحد‌های تولیدی که در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار گرفته است، تشکیل ۱۰ کمیته تخصصی ذیل دبیرخانه ستاد با مسئولیت مدیران ذی ربط در دستگاه های اجرایی، پیگیری امکان تقسیط مطالبات مالیاتی واحد‌های احیا شده و عملیاتی کردن مصوبات اخیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بررسی میدانی ستاد و دبیرخانه از مشکلات واحد‌های تولیدی دارای سه شیفت کاری که تاکنون دو بازدید شبانه از واحد‌های استان تهران و البرز انجام شده، برنامه‌ریزی برای جلسه مشترک با استانداران و انتخاب استان های فعال و برتر و تهیه موانع بخش تولید در حوزه تامین اجتماعی.

همچنین عملکرد دستگاه‌های مختلف اجرایی بر اساس مصوبات جلسات پیشین ستاد ، مورد پیگیری و ارزیابی قرار گرفت و نمایندگان بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان محیط زیست، معاونت امور معادن و صنایع معدنی گزارشاتی را در این خصوص ارائه دادند.

بیش از 1500 واحد تولیدی در تملک ۱۲ بانک

بر اساس گزارش ارائه شده بانک مرکزی در این جلسه در خصوص موضوع واحد‌های تملک شده توسط شبکه بانکی، از تعداد ۳۲ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در کشور، پاسخ استعلام از ۲۴ واحد دریافت شده است و بانک مرکزی متعهد شد، ظرف مدت یک هفته گزارش مربوط به واحد‌های تملک شده ۸ بانک باقی مانده را تدوین و ارائه کند.

همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی تا پایان آذرماه سال جاری، ۱۴ بانک و موسسه رسماً اعلام کردند که هیچ‌گونه واحد تولیدی تملک شده ندارند و ۱۲ بانک دیگر که پاسخ استعلام آن‌ها مشخص شده است، تا همان تاریخ، هزار و ۶۴۴ واحد تملک شده دارند که از این تعداد هزار و ۳۹۲ واحد صنعتی بوده است و ۱۳۰۰ واحد آن در زمان تملک، غیرفعال بودند و فعالیت تولیدی و اشتغال‌زایی نداشتند.

بعد از گزارش بانک مرکزی مصوب شد فهرست کامل این واحدها تا هفته آینده در اختیار دبیرخانه قرار گرفته تا ضمن ارسال لیست به استانداران سراسر کشور و ارزیابی وضعیت انها، برنامه ریزی برای احیای مجدد آنها در سال آتی در دستور کار قرار گیرد.

واگذاری واحد‌های تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک‌های صنعتی

همچنین پارسا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان امور مالیاتی ضمن ارایه گزارشی از اقدامات و سیاست های سازمان برای تسهیل امور مالیاتی واحد‌های تولیدی، از تدوین پیش‌نویس بخشنامه رفع محدودیت واحد‌های تولیدی تا زمان رسیدگی به اختلافات مالیاتی خبر داد.

همچنین نماینده وزارت اقتصاد با تاکید بر حمایت وزارت اقتصاد از توسعه تولید، امضای تفاهم‌نامه شناسایی و واگذاری واحد‌های تولیدی تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک‌ها را اقدامی در این راستا ارزیابی کرد.

در این رابطه بر اساس گزارش مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، تعداد واحد‌های تولیدی تملک شده مستقر در شهرک‌ها، هزار و ۷۱۰ واحد است که در اختیار ۱۱ بانک است.

در ادامه جلسه، موضع تصویب بخشنامه تفویض اختیارات از سوی شورای عالی معادن به شورای معادن استان‌ها مورد بحث قرار گرفت که بر اساس توضیحات سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی، بخشی این کار انجام شده و درخواست استان‌ها برای تفویض اختیارات بیشتر در دست بررسی است.

نمایندگان سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری نیز گزارشی از عملکرد خود در راستای اجرای و پیگیری مصوبات ستاد ارایه داد که مقرر شد، مسایل جمع بندی شده در استان‌ها از طریق دبیرخانه به کمیته امور محیط زیست و کمیته منابع طبیعی منعکس شده تا در اولین زمان موارد جمع بندی و پیشنهادات اصلاحی برای حل و فصل مشکلات آنها ارایه شود.

همچنین در این جلسه مشکلات و موضوعات مطرح شده از سوی بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در این خصوصی تصمیمات لازم برای پیگیری آن‌ها صادر و به بخش مربوطه جهت رسیدگی و پیگیری اعلام شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar