ميزان/ بنا به اعلام پايگاه خبري توانير، مهندس غلامعلي رخشاني‌مهر اذعان کرد که ما در انتظار تابستان سختي نيستيم بلکه مي‌دانيم تابستان بسيار سختي پيش رو داريم چرا که شاهد افت شديد ذخاير سد‌هاي کشور به دليل کاهش بارندگي‌ها هستيم.

رخشاني‌مهر تصريح کرد: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدي بارش‌ها هستيم که همين موضوع باعث شده تا به همين مقدار نيز از ظرفيت توليد برق نيروگاه‌هاي برق آبي کاهش يابد.
معاون هماهنگي توزيع توانير در پاسخ به اين که آيا تابستان سختي را پيش بيني مي‌کنيد، تاکيد کرد: تابستان امسال سخت نيست، بسيار سخت است؛ چرا که علاوه بر کاهش بارندگي‌ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسيل نيروگاه‌هاي برق آبي، شاهد افزايش دما، شرايط کرونايي کشور، استفاده غيرمجاز از برق براي استخراج رمز ارز و ... هستيم که همگي باعث شده تا تراز توليد و مصرف بهم خورده و منفي باشد.
رخشاني‌مهر در ادامه با بيان اين که از هم اکنون در حال آماده شده براي گذر از تابستان سخت امسال هستيم، گفت: برنامه ريزي‌ها به اين منظور از سال گذشته انجام و پيش بيني‌ها براساس سنجش شاخص‌ها صورت گرفته است.

رخشاني‌مهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدي بارش‌ها هستيم و همين موضوع باعث شده تا به همين ميزان کمبود در توليد برق نيروگاه‌هاي برق آبي داشته باشيم و به اين دليل ناچار از تدوين برنامه‌هاي جايگزين براي جبران کمبود توليد برق نيروگاه‌هاي برق آبي هستيم.
وي با تاکيد براين که نيازمند برنامه‌ها و اقدامات فراگير براي مديريت بار تابستان هستيم، افزود: درراستاي اقدامات فراگير و در قدم نخست، به مبازه با رمز ارز‌هاي غيرمجاز رفته ايم و تمام تلاش خود را براي جمع آوري مراکز و دستگاه‌هايي که در منازل به صورت فردي بکار گرفته شده و از برق غيرمجاز براي استخراج رمز ارز استفاده مي‌کنند، بکار خواهيم گرفت. 

رخشاني‌مهر با اشاره به اين که در همين گام به تعديل روشنايي معابر و جاده‌هاي بين شهري پرداخته ايم، ياداور شد: تعديل روشنايي‌ها به معني خاموش کردن همه روشنايي‌ها نيست و به طور مشخص در اين طرح، به دنبال يک درميان کردن روشنايي‌ها هستيم.

برق نقاط حادثه خيز تعديل نخواهد شد
معاون هماهنگي توزيع توانير همچنين به پتانسيل ادارات و دستگاه‌هاي دولتي نيز در کاهش مصرف پرداخت و اظهارداشت: امسال براي نخستين بار، دستگاه‌هاي اداري موظف شده اند که برق مصرفي خود را ۵۰ درصد در ساعات اداري کاهش و ميزان مصرف برق خود را در ساعات غيراداري به ۱۰ درصد برسانند.
رخشاني‌مهر با اشاره به ضرورت انجام اين گونه کار‌ها و اجراي چنين برنامه‌هايي براي گذر از پيک تابستان گفت: در همين فروردين ماه، شاهد افزايش ۵ درصدي دماي هوا و ۲۲ درصدي مصرف برق بوديم که در نوع خود بي سابقه بود.
وي ورود زودهنگام چاه‌هاي کشاورزي به مدار مصرف و افزايش مصرف برق صنايع را از ديگر دلايل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عين حال تصريح کرد: هر يک درجه افزايش دماي هوا، افزايش حداقل يکهزار مگاواتي مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.
وي همچنين در مواجهه با اين پرسش که آيا با توجه به اين شرايط سخت، در تابستان دچار خاموشي خواهيم شد يا خير؟ پاسخ داد: از آنجا که ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتي برق کشور در اوج تابستان به سيستم‌هاي سرمايشي اختصاص دارد، در صورتي که مشترکان تنها دو نکته تنظيم درجه کولر‌هاي گازي روي عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولر‌هاي آبي را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشي نخواهيم شد.

معاون هماهنگي توزيع توانير همچنين به ساير راهکار‌هاي مديريت مصرف برق در تابستان نيز پرداخت و اظهارداشت: استفاده نکردن از وسايل پرمصرف برقي در ساعات‌هاي گرم روز و بکار گرفتن اين دستگاه‌ها در ساعت‌هاي پاياني شب يا ابتدايي صبح و بهره گيري از نور طبيعي روز را از ديگر عوامل مهمي برشمرد که مي‌تواند در کاهش مصرف برق بسيار موثر باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar