ايلنا/ وزير جهاد کشاورزي بر ضرورت ثبت کليه خريدهاي گندم توسط مباشرين، اتحاديه ها، تعاوني ها، صنف و صنعت در سامانه خريد تضميني گندم تاکيد کرد.

کاظم خاوازي در جلسه ستاد عالي زراعت که با حضور مديران ارشد ستادي و استاني وزارت جهاد کشاورزي به صورت ويدئوکنفرانس برگزار شد، تصريح کرد: مبناي قيمت خريد تضميني هر کيلوگرم گندم از کشاورزان، ۵ هزار تومان است و همه روساي جهاد کشاورزي استان ها، بنياد ملي گندمکاران و ساير مراجع ذيربط بايد تلاش کنند تا گندم مازاد بر نياز کشاورزان به طور کامل خريداري شود.
وي نقش بنياد ملي گندمکاران، مراکز دهستان ها و شهرستان ها و همچنين سازمان مرکزي تعاون روستايي را در تشويق کشاورزان به تسريع در فروش گندم به دولت، ثبت در سامانه ها و نظارت بر روند خريد تضميني گندم مهم توصيف و تاکيد کرد: بايد در قالب يک سامانه و همچنين شماره تلفن ملي، امکان طرح مشکلات احتمالي گندمکاران براي فروش محصول خود به دولت فراهم شود.
خاوازي، پايش لحظه اي روند خريد تضميني گندم را ضروري دانست و افزود: همه همکاران در سطح دهستان ها بايد اين روند را رصد کنند و اين اطلاعات در سطح استاني و ملي پايش شود تا بتوانيم مشکلات کشاورزان را برطرف نمائيم.
وي يادآور شد: سال گذشته به خاطر تغيير الک گندم، برخي از کشاورزان محصول خود را به مراکز فروش تحويل ندادند و بلافاصله توسط واسطه ها گندم آنان خريداري شد.
وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد: کليه خريدهاي گندم که توسط اتحاديه ها، تعاوني ها، کارخانجات ماکاروني، کارخانجات انجمن هاي خوراک دام و طيور و ... انجام مي شود بايد در سامانه خريد تضميني گندم ثبت شود و روساي سازمان جهاد کشاورزي استان ها لازم است اين موضوع را پايش کنند.
وي همچنين بر لزوم مواظبت استان هاي مرزي براي جلوگيري از خروج گندم به صورت قاچاق از کشور تاکيد کرد.
خاوازي خاطرنشان کرد: در قالب طرح ياوران توليد که با استقبال سازمان هاي جهاد کشاورزي استان ها نيز روبرو شد، لازم است محققان و مروجان به طور مستمر وضعيت مزارع گندم را رصد کنند تا کاهش توليد اتفاق نيفتد.
وزير جهاد کشاورزي اظهار کرد: همان طور که براي تحويل سريع گندم توسط کشاورزان مشوق تعيين شد، درصدد هستيم تا براي دست اندرکاراني که در خريد گندم سرآمد هستند نيز مشوق هايي در نظر گرفته شود.
وي گفت: پايش و مبارزه به موقع با آفات گياهي و تغذيه مناسب اگر به خوبي انجام شود، ۱۰ تا ۱۵ درصد توليد گندم در سال جاري افزايش خواهد يافت.
وزير جهاد کشاورزي اذعان کرد: اطلاع رساني درباره وزش بادهاي گرم در برخي مناطق و تاثير آن بر کاهش عملکرد مهم است و بزودي با وزارت راه و شهرسازي در زمينه بهره مندي از اطلاعات هواشناسي تفاهم نامه امضا مي کنيم تا بتوانيم مزارع را بهتر رصد کنيم.
خاوازي، تاکيد کرد: لازم است بذر گواهي شده، کودهاي کشاورزي و همچنين انواع آفت کش هاي مورد نياز براي کشت پاييزه برنامه ريزي و تدارک ديده شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar