ايسنا/بر اساس دستورالعمل پرداخت تسهيلات بنگاه محور به تالارهاي پذيرايي آسيب ديده از بيماري کرونا ابلاغ شده، بر اساس مساحت تالارها بين ۱۵۰ تا ۴۵۰ ميليون تومان تسهيلات به آن‌ها تعلق مي‌گيرد.

با پيشنهاد اتاق اصناف ايران و تاييد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي «پرداخت تسهيلات بنگاه محور به تالارهاي پذيرايي آسيب ديده از کرونا» در کارگروه مقابله با پيامدهاي اقتصادي کرونا مطرح و در چهل و هشتمين جلسه از اين کارگروه مورخ ۲۱ تير ۱۴۰۰ تصويب شد. در نهايت دستورالعمل پرداخت اين تسهيلات از سوي معاون اقتصادي رئيس جمهوري جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزي ابلاغ شد.

مبلغ تسهيلات استحقاقي دارندگان تالارهاي پذيرايي به شرح ذيل است:
گروه يک: سقف مبلغ تسهيلات ۱۵۰ ميليون توماني براي مساحت تا ۲۰۰ متر مربع (فضاي سالن) / مساحت براي تا ۴۰۰ متر مربع (باغ تالار)

گروه دو: سقف مبلغ ۳۰۰ ميليون توماني براي مساحت ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع (فضاي سالن) / مساحت براي بازه ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ متر مربع (باغ تالار)

گروه سه: سقف مبلغ ۴۵۰ ميليون توماني براي مساحت ۵۰۰ متر مربع و بيشتر(فضاي سالن) / مساحت بازه ۱۰۰۰ متر مربع و بيشتر(باغ تالار)

­در خصوص فضاي سالن و يا باغ تالار صرفاً يکي از اين دو ملاک محاسبه قرار مي‌گيرد.

۱۲ درصد سود و ۲۰ ماه قسط
تسهيلات اين دستورالعمل طي عقد مرابحه عام به صورت يک مرحله‌اي با نرخ ۱۲ درصد و اقساط ۲۰ ماهه پرداخت مي‌شود. مدت سه ماه نيز براي بازپرداخت قسط اول اين تسهيلات پس از اخذ آن، تنفس محاسبه و اعمال خواهد شد که مجموعاً دوره اقساط ۲۲ ماه خواهد بود.

تا پايان شهريور فرصت داريد
در اين راستا، متقاضيان اخذ تسهيلات بانکي بايد تا پايان شهريور ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه کارا (وزارت کار)، به نشاني اينترنتي https://kara.mcls.gov.ir ضمن  ثبت نام، اطلاعات لازم را بر اساس فرم‌هاي مربوطه تکميل کنند.

مرجع بررسي، تائيد تقاضا و اطلاعات متقاضيان در ابتدا اتحاديه صنفي هر شهر و بعد اتاق اصناف شهرستان و نهايتاً تأييد سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان و استان مربوطه است. اتحاديه شهرستان مربوطه موظف است نسبت به بازديد مجدد از تالار متقاضي اقدام و مساحت سالن و فضاي باز مفيد و غيرمفيد را بررسي و طي صورتجلسه گزارش بازرسي را تکميل و در پرونده متقاضي نگهداري کرده و در سامانه، مساحت را مطابق گزارش بازرسي تأييد و يا اصلاح کند.

بر اساس دستورالعمل ابلاغي، پرداخت اين تسهيلات از محدوديت‌هاي متعارف در تسهيلات بانکي از جمله بدهي غيرجاري متقاضي و ذينفعان و چک‌هاي برگشتي متقاضيان و ذينفعان، مستثني است و مشمول محدوديت‌هاي مقرر در ماده (۵) مکرر قانون صدور چک نبوده و به عنوان مستثنيات دين تلقي مي‌شود. طلبکاران دولتي يا خصوصي و دستگاه‌هاي اجرايي نيز اجازه برداشت و توقيف اين تسهيلات را نخواهند داشت.

مهلت پرداخت تسهيلات موضوع اين دستورالعمل توسط بانک‌هاي عامل تا پايان آبان ماه ۱۴۰۰ و محل تأمين منابع مالي مورد نياز اين دستورالعمل نيز منابع مصوب ستاد ملي مديريت کرونا براي اعطاي تسهيلات به کسب وکارهاي به شدت آسيب ديده از کرونا است.

بازپرداخت وام مستلزم فعاليت تالارها است
اتاق اصناف ايران ضمن انتشار اين اطلاعيه تاکيد کرده که تالارهاي پذيرايي به موجب موج‌هاي شيوع کرونا در کشور، در بيشتر ايام ۱۷ ماه گذشته تعطيل بوده و دچار خسارات شديد و بلکه تعطيلي کامل شده‌اند. اين تسهيلات هرچند با تاخير زيادي مصوب شده است اما به شرط تسهيل شرايط بازپرداخت، مي‌تواند بخشي از خسارت‌ها را جبران کند.

لازم به تاکيد است که اين تسهيلات، در قالب وام ارائه شده و کمک بلاعوض دولت به تالاردارن آسيب ديده از کرونا و تعطيلي‌هاي اجباري ستاد ملي مبارزه با کرونا نيست. لذا دولت بايد در نظر داشته باشد، بازپرداخت اين وام، مستلزم ادامه فعاليت و کسب در آمد است و مادامي که تالارهاي پذيرايي در سيبل تعطيلي‌هاي ناشي از شرايط قرمز کرونايي قرار گيرند بازپرداخت اين تسهيلات مشکل و معضل بعدي خواهد بود. از اين رو، اتاق اصناف ايران بابت استمهال بيشتر اين تسهيلات، همچنان پيگير و مصر خواهد بود.

گفتني است که در پي شيوع ويروس کرونا، تالارهاي پذيرايي به عنوان مشاغل پرخطر از اسفندماه سال گذشته تعطيل شدند و فقط با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در مناطق زرد اجازه فعاليت دارند. رئيس اتحاديه تالارهاي پذيرايي و تجهيز مجالس تهران پيش‌تر از از ورشکستگي کامل اين صنف خبر داده و گفته بود که تسهيلات کرونايي هم نتوانسته به اعضاي اين صنف کمک کند. او همچنين گفته بود که بر اساس برآوردها حدود ۱۰۰ هزار نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم در پي تعطيلي تالارها بيکار شده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar