ايرنا/بررسي آمارهاي رسمي منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکي از توليد ۲۹۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه انواع ماشين لباس‌شويي توسط شرکت‌هاي داخلي از ابتداي امسال تا پايان خرداد ماه و رشد ۴۰ درصدي آن در هم‌سنجي با پارسال است.

در بهار سال ۹۹ کارخانجات داخلي موفق به توليد ۲۱۲ هزار دستگاه ماشين لباس‌شويي شده بودند.
برپايه اين آمارها، توليدکنندگان لوازم‌خانگي سه ماهه نخست امسال را با توليد ۴۸۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه يخچال و فريزر به پايان بردند. آماري که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته (توليد ۳۷۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه) رشد ۲۹.۱ درصدي نشان مي‌دهد.
همچنين تا پايان خرداد ماه کارخانجات داخلي با ثبت رشد ۱۹.۹ درصدي در توليد تلويزيون، ۲۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه از اين محصول توليد کردند. اين در حالي است که آمار بهار ۹۹ تلويزيون‌سازان ۲۴۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه بود.

در اين زمينه و رشد توليد حاصل شده، دبيرکل انجمن صنايع لوازم‌خانگي ايران به خبرنگار اقتصادي ايرنا گفت: ارتقاي داخلي‌سازي و همچنين موانع کمتري که واحدها و توليدکنندگان در سال جاري با آن مواجه بودند، عوامل اصلي بود که اين رشد را رقم زد.

«عباس هاشمي»‌ بيان‌داشت: امروز انجمن صنايع لوازم‌خانگي توانسته ضمن ارتقاي مباحث کارشناسي و فني در بدنه خود، جايگاه خود را به عنوان يک بخش کارشناسي در ارائه مشاوره به مسوولان پيدا کند و همين مساله سبب شده تا بهبود نسبي در فضاي کسب‌وکار نسبت به گذشته شاهد باشيم.
وي خاطرنشان‌کرد: امروز حضور جدي مسوولان امر از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمايت، گمرک، بانک مرکزي و غيره را در پيگيري مباحث توليد و صادرات شاهديم و حتي بسياري مشکلات در جريان جلسات آنلاين با مسوولان دستگاه‌ها برطرف مي‌شود.
اين مقام صنفي در عين حال به مشکلات گمرکي و ترخيص لوازم، قطعات و تجهيزات و همچنين تامين ارز به عنوان دو مساله‌اي اشاره کرد که همچنان توليد را مي‌آزارد، اما نسبت به سال‌هاي گذشته با وضعيت بهتري مواجه است و مشکلات کاهش يافته است.

وي افزود:‌ اجازه يافتن واحدها به استفاده از ارز نيمايي، ارز متقاضي يا ارز حاصل از صادرات خود شرکت‌ها، سبب شده تا توليدکنندگان بتوانند تمرکز بهتري بر مساله توليد داشته باشند که نتيجه آن رشد توليد بوده است.

پارسال بيش از ۱۵ ميليون دستگاه لوازم‌خانگي در کشور توليد شد که اين ميزان توليد در مقايسه با سال ۹۸ رشد ۷۸ درصدي داشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar