ايلنا/ رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و آذربايجان اظهار داشت: کشورهايي مانند ترکيه، ايتاليا، عربستان، اسراييل، آلمان و... در قره‌باغ پروژه گرفته‌اند ولي متاسفانه تا امروز هيچ پروژه‌اي به ايران داده نشده است. برخي از پروژه‌ها به اسراييل واگذار شده است، حتي تجار ترکيه بدون ويزا و پاسپورت به آذربايجان تردد مي‌کنند ولي ما هنوز نتوانسته‌ايم حتي با ويزا در آذربايجان حضور داشته باشيم.

حسين پيرموذن در مورد وضعيت تجاري ايران و آذربايجان اظهار کرد: خوشبختانه تراز تجاري ما با جمهوري آذربايجان در وضعيت مناسبي قرار دارد، با وجود اينکه با شيوع کرونا بسياري از مرزها بسته شد، مي‌توان گفت تنها مرزي که از روز اول کار تجارت خارجي را انجام مي‌داد مرزها و گمرکات ايران و آذربايجان بوده است.

وي ادامه داد: در صادرات محصولات کشاورزي و صنعتي  به آذربايجان نسبت به سال گذشته حدودا 30 تا 35 درصد افزايش داشته‌ايم؛ البته بيشتر رشد تراز تجاري ما با آذربايجان به علت افزايش نرخ ارز در ايران است. وقتي قيمت کالا افزايش مي‌يابد طبيعتا مبادلات تجاري هم تاثير مي‌گذارد.

وي در پاسخ به سوالي در مورد مشکل کاميون‌هاي ايراني در مرز آذربايجان و تعرفه به بارهاي ايراني گفت: مشکل کاميون‌ها مربوط به آذربايجان نيست بلکه به مرز آذربايجان و روسيه مرتبط مي‌شود. تعداد کانتينرهاي تبادل شده در مرز آذربايجان و روسيه باعث ترافيک در گمرک آستارا مي‌شود البته اين موضوع هم در يک مقطعي اتفاق افتاد و خوشبختانه الان تبادل با سهولت انجام شده و روزانه 120 تا 150 کاميون از اين مرز عبور و به مرز روسيه مي‌روند. تعرفه‌اي هم که از آن صحبت مي‌شود تعرفه‌ ترانزيتي است، در ارتباط تجاري با آذربايجان از طريق گمرکات بيله‌سوار و آستارا بابت افزايش تعرفه هيچ گزارش يا شکايتي به اتاق مشترک نداشته‌ايم.

پيرموذن تصريح کرد: با توجه به شيوع کرونا و عدم صدور رواديد بين دو کشور، بخش تجاري ايران و آذربايجان دچار مشکل شده‌اند. آذربايجان به خاطر مشکل کرونا محدوديت‌هاي براي صدور ويزا براي تجار ايراني و کشورهايي که از نظر کرونا در وضعيت حاد هستند قرار دادند. در جلسه‌اي که سه هفته قبل رييس مجلس آذربايجان و آقاي شاهين مصطفي‌اف معاون نخست وزير اين کشور در تهران با آقاي دکتر نيکزاد، معاون مجلس داشتند؛ طرف آذربايجاني قول داد که مشکل ويزاي تجار دو کشور حل شود. اميدوارم که بتوانيم در ماه آينده براي اولين بار بعد از شيوع کرونا يک هيئت تجاري از ايران براي بازديد از نمايشگاه و مذاکرات بخش خصوصي دو کشور به آذربايجان بروند.

رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و آذربايجان در مورد حضور شرکت‌هاي ايراني در بازسازي قره باغ اظهار کرد: متاسفانه تا به امروز هيچ کاري در مورد گرفتن پروژه‌هاي فني و مهندسي در قره باغ انجام نشده است. در کميسيون مشترک اقتصادي که سال گذشته در تهران برگزار شد، رييس کميسيون متعهد شدند که براي حضور بخش خصوصي ما در بازسازي قره باغ اقدام کنند اما تا امروز هيچ اتفاقي نيافتاده است. آذربايجان مي‌گويد منطقه‌اي که مي‌خواهند به کشورهاي هدف پروژه واگذار کنند درحال مين‌روبي است و تا وقتي اين اتفاق نيافتاده نمي‌توانند قرارداد خاصي منعقد کنند. در اتاق ايران و آذربايجان، ليست شرکت‌هايي که توانمندي بالايي دارند و مي توانند در بازساري قره باغ شرکت کنند، از طريق کميسيون مشترک به طرف آذربايجاني داده شده است. ولي با وجود مذاکرات متعدد تا امروز استقبالي از طرف آذربايجان نبوده است.

وي در ادامه اضافه کرد: براي کشورهايي که در جنگ بين آذربايجان و ارمنستان به آذربايجان کمک کردند سهميه‌بندي انجام شده است. براي ترکيه، برخي کشورهاي عربي، اسراييل و... پروژه‌هاي خاصي قرار داده شده است. براي مثال پروژه بزرگراه، فرودگاه و... تاکنون واگذار شده است. کشورهايي مانند ترکيه، ايتاليا، عربستان، اسراييل، آلمان و... در قره‌باغ پروژه گرفته‌اند ولي متاسفانه تا امروز هيچ پروژه‌اي به ايران داده نشده است. برخي از پروژه‌ها به اسراييل واگذار شده است، حتي تجار ترکيه بدون ويزا و پاسپورت به آذربايجان تردد مي‌کنند ولي ما هنوز نتوانسته‌ايم حتي با ويزا در آذربايجان حضور داشته باشيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar