تسنیم/ در پی انتشار آمار دور از انتظار از وضعیت اشتغال در آمریکا قیمت طلا در بازار جهانی ۵۴ دلار سقوط کرد و به ۱۸۷۶ دلار در هر اونس رسید.

به گزارش رویترز، قیمت طلا حدود ۳ درصد در روز جمعه پس از انتشار اطلاعات مربوط به بازار اشتغال آمریکا کاهش یافت وآن را از دور نمای هدف ۲۰۰۰ دلار در هر اونس دور کرد.

قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز با ۲.۸ درصد کاهش برابر با ۵۴ دلار به ۱۸۷۶ دلار رسید.
کاهش قیمت طلا پس از آن صورت گرفت که وزارت کارت آمریکا گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی را منتشر کرد که حاکی از رشد بازار اشتغال آمریکا در ماه ژانویه تا سه برابر بالاتر از حد انتظار بود.۵۱۷ هزار شغل در ماه گذشته میلادی به بازار کار آمریکا اضافه شده، در حالی که ۱۸۸ هزارپیش بینی می‌شد. این رقم در ماه دسامبر برابر با ۲۲۳ هزار شغل بود.
این گزارش باعث کاهش بیشتر ارزش دلار و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا می شود. به این ترتیب فدرال رزرو آمریکااحتمالاً نرخ بهره را بیش از پیش افزایش خواهد داد. بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را برای ماه فوریه ۲۵ واحد بالا برده است.
با وجود اینکه امنیت شغلی و افزایش درآمد بسیاری از آمریکایی ها را از فشار افزایش قیمت ها از دهه۱۹۸۰ نجات داده و آنها را تشویق به هزینه بیشتر کرده است، اما تورم را هم بالا میبرد.
فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را ۴۵۰ واحد به صورت ماهانه ازمارس ۲۰۲۲ یعنی دو سال پس از آغاز شیوع ویروس کرونا بالا برده است. این اقدام بانک مرکزی آمریکا منجر به تریلیون ها دلار کمکهای دولتی شد که تورم را بالا برد.
بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری فلزات گرانبها از جمله طلا را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می آورد.
شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا در ماه ژوئن به بالاترین رقم طی ۴۰ سال گذشته رسید و ۹.۱ درصد به صورت سالانه ثبت شد. نرخ تورم در آمریکا در ماه دسامبر برابر با ۶.۵ درصد بود، اما هنوز سه برابر بالاتر از هدف بانک مرکزی این کشور قرار دارد.
وظیفه بانک مرکزی آمریکا تلاش برای متعادل کردن اشتغال با تورم است و برای رسیدن به این هدف نرخ بیکاری باید ۴ درصد یا کمتر از آن باشد.

آمریکا از آغاز همه گیری کرونا در بخش اشتغال عملکرد مناسبی داشته اما متاسفانه نتوانسته با تورم مقابله کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar