ايلنا/ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در نامه‌اي به دکتر تدروس آدهانوم، مدير کل سازمان بهداشت جهاني خواستار فراخواني جهاني براي پايان دادن تحريم‌هاي نامشروع و يکجانبه ايالات متحده شد.

سعيد نمکي در اين نامه خطاب به دکتر تدروس آدهانوم تاکيد کرده است: زمان فراخوان جهاني فرا رسيده که همه تحريم ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثير به خطر نيفتد. از جناب عالي در خواست دارم اقدامات لازم براي پايان دادن تحريم هاي نامشروع و يکجانبه ايالات متحده که موجب رنج و درد و مرگ مردم ايران و ساير ملتها شده و عواقب منفي براي سلامت جهاني و امنيت بهداشت به بار مي آورد، انجام شود.

وي در اين نامه نوشت: مايلم از رهبري سازمان جهاني بهداشت، در مبارزه با پاندمي کوويد-۱۹ که نيازمند همبستگي، فداکاري و تعهد در همه سطوح در سراسر جهان است، تشکر کنم. در ابتدا لازم مي دانم آخرين وضعيت مبارزه جامعه سلامت ايران با ايران با ويروس کوويد-۱۹ را به اطلاع شما برسانم. طي ۷ ماه گذشته، ما سه دوره غربالگري در سراسر کشور را انجام داديم که در آخرين دوره که از دو هفته پيش شروع شده، ۲۸ ميليون نفر از افراد با ريسک بالا مورد غربالگري قرار گرفتند.

نمکي افزود: از سه ماه پيش بازگشايي مشاغل با مدنظر قرار دادن«فاصله هوشمند»، «ماسک زدن» و اخيراً بازگشايي مدارس را آغاز کردهايم. اقدامات بهداشت عمومي، پروتکل هاي درماني به روز شده، توليد محلي تجهيزات محافظت فردي، ارتقاي ظرفيت هاي تشخيصي، کنترل و پيشگيري از عفونت، آگاهي و اطلاع رساني مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتي ضروري، ارائه خدمات غير کوويدي و مهمتر از همه، رويکرد «کل دولت» انجام گرفت و همه اينها براي به حداقل رساندن عوارض جانبي اين پاندمي اجرا شد.

وزير بهداشت تاکيد کرد: با وجود تمام تلاشها، ده ها نفر از پرسنل تحصيلکرده و متعهد در حوزه بهداشت درمان را به طور دردناکي از دست داديم که در پيام شما به مناسبت روز پزشک از آنها يادآوري شد، به رغم مبارزه همه جانبه ما با COVID-۱۹، جمهوري اسلامي ايران با نقض يکجانبه، غيرقانوني و آشکار قوانين بين المللي از جمله برجام مواجه است. اين امر باعث تحريم هاي گسترده، همه جانبه و بي رحمانه عليه مردم ايران شده است.

وي افزود: مسدود کردن دسترسي ايران به کانال هاي بانکي جهاني به اقتصاد ايران آسيب زده و فعاليت هاي مهم تجاري از جمله دارو و تجهيزات پزشکي را مختل کرده است. اين امر، سلامت مردم کشورمان را در شرايط شيوع بيماري کوويد هدف قرار داده و آسيب زده است. علاوه بر تعهدات عام و معاهدات چند جانبه، دولت آمريکا بر مبناي دستور موقت ديوان بين المللي دادگستري، ملزم به رفع تحريم ها در حوزه دارو و تجهيزات پزشکي است.

نمکي ادامه داد: تمايل دارم نظر شما را به موضوعات ذيل جلب کنم که براساس سوگندنامه بقراط اصل تساوي و برقراري مساوات در برخورداري از امکانات و خدمات سلامت براي همه ابناي بشر است. جامعه پزشکي به حکم سوگند خود، براي کمک به رفع تحريم هاي دارويي و غذايي در ايران وظيفه انساني دارند.

«در ۷ ماه گذشته شرايط سختي را متحمل شده ايم، در حالي که همزمان عليه کوويد-۱۹ و تحريم هاي غير قانوني و يکجانبه در حال مبارزه بوديم. بنابراين، انتظار قانوني و مشروع در اين شرايط اضطراري اين است که سازمان جهاني بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانسهاي بين المللي اين اطمينان را بوجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ايران قرار مي گيرد».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar