فارس/ يک وبگاه تحليلي نظامي چيني ، با اشاره به رزمايش دريايي مشترک ايران و روسيه نوشت که اين رزمايش نشان از تعميق و گسترش همکاري‌هاي دفاعي ميان دو کشور است.

يک وبگاه نظامي چيني در تحليلي در زمينه برگزاري رزمايش دريايي اخير ايران و روسيه نوشت، رزمايش مشترک دريايي ايران و روسيه با نام «کمربند امنيت دريايي ايران و روسيه 2021» با هدف تقويت امنيت منطقه‌اي و گسترش همکاري‌هاي دوجانبه برگزار شد و به آمريکا پيامي مبني بر اين فرستاد که نسبت به پيامد‌هاي هرگونه اقدام نظامي تفکر کند.
وبگاه «چاينا ميليتري» شنبه در تحليلي نوشت، روسيه متحد سنتي ايران است و دو کشور منافع مشترک در خاورميانه دارند. رزمايش مشترک دريايي روسيه و ايران در اقيانوس هند گام مهمي براي تقويت همکاري‌هاي نظامي آن‌ها در شرايط امنيتي بين‌المللي کنوني و حمايت از يکديگر در کنار آمدن با چالش‌هاي جهاني به ويژه تهديدهاي ايالات متحده است.
بر اساس اين گزارش، براي روسيه، همکاري نزديکتر با ايران مي‌تواند منافع اين کشور را در خاورميانه تقويت کند و فشار امنيتي تحميل شده توسط ناتو را در اروپا کاهش دهد. روسيه از زمان واقعه کريمه در سال 2014 در معرض تحريم کشورهاي غربي به رهبري ايالات متحده قرارداشته است.

*رزمايش ايران و روسيه زدن دو نشانه با يک تير بود
اين وبگاه در ادامه نوشت، رزمايش مشترک دريايي در اقيانوس هند با نيروي دريايي ايران يک حرکت انديشمندانه و در واقع نشان گرفتن دو هدف با يک تير است. از يک طرف، ناتو به رهبري ايالات متحده را بيش از حد ناراحت نخواهد کرد، بنابراين جايي براي گفت‌وگو و مذاکره در آينده باقي مي‌گذارد. از سوي ديگر، روسيه مي‌تواند از طريق رزمايش قدرت نظامي خود را براي تقابل با ناتو به نمايش بگذارد. ايران نيز که مدتها توسط آمريکا تحريم شده به کمک روسيه نياز دارد. تهران سال‌هاي دور به عنوان يک کشور بزرگ در خاورميانه، مهمترين متحد آمريکا در منطقه بود، اما ايران امروز رقيب اصلي واشنگتن در خاورميانه است.
اين وبگاه نوشت، در حاليکه آمريکا براي به زانو درآوردن ايران در تلاش براي افزايش حضور نظامي و استقرار نيرو در منطقه خاورميانه روي آورده، ورود يک ناوگان روسي براي ايران يک پشتوانه قوي بود و تمرينات مشترک با روسيه نشان داد که اين کشورقابل اعتمادترين متحد راهبردي ايران است.

*سيگنال مهم رزمايش کمربند امنيت دريايي به آمريکا در بخش ديگر اين مطلب آمده است، گفته شد که ايران و روسيه در اين رزمايش هدف قرار دادن زيردريايي  و ناوهاي هواپيمابر و کشتي‌هاي رزمي آمريکا مستقر در منطقه را تمرين کردند. بديهي است که اين تمرين مسيري براي فعاليتهاي آينده آمريکا در خاورميانه ترسيم مي‌کند و هدف آن اين است که واشنگتن را مجبور کند قبل از هرگونه اقدام نظامي به پيامدهاي  آن فکر کند.
در انتهاي اين مطلب آمده است، رقابت آمريکا و روسيه تا مدتها ادامه خواهد داشت و واشنگتن به افزايش فشار خود بر تهران ادامه خواهد داد. در نتيجه، روسيه و ايران به حمايت از يکديگر از جمله تعميق و گسترش همکاري‌هاي دفاعي نياز خواهند داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar