آخرين خبر/ سخنگوي وزارت خارجه با بيان اينکه هيئت‌هاي چند ده کشور براي مراسم تحليف رئيس‌جمهور منتخب عازم ايران هستند و رئيس جمهور عراق براي مراسم تحليف به ايران خواهد آمد، درخصوص اتهام زني صهيونيست‌ها به ايران گفت: رژيم اشغال‌گر با متهم کردن ايران در سانحه کشتي‌هاي خود به دنبال فرافکني و دروغ گوييست.

مهمترين بخش اظهارات سعيد خطيب زاده به شرح زير است:
اتهامات رژيم صهيونيستي و آمريکا درباره دست‌داشتن ايران در حمله به نفتکش اسرائيلي
موجوديت نامشروع رژيم اشغالگر قدس بايد دست از اتهام‌زني‌هاي واهي بردارد. اين رژيم بار اولش نيست که از اين اتهامات مطرح مي‌کند. اين اتهامات تا چه حد بچه‌گانه و در چارچوب لابي اجاره‌اي و شناخته شده رژيم اشغالگر قدس در آمريکاست. رژيم اشغالگر قدس هر کجا پا گذاشته با خودش ناامني، خشونت و ترور و جنگ برده و براي همين، مسئول آن کساني هستند که پاي اين رژيم را به اين منطقه باز کردند. رژيم اشغالگر قدس بايد بداند با اين فرافکني‌ها دردي از دردهايش دوا نمي‌شود. هر کس باد بکارد طوفان درو مي‌کند. جمهوري اسلامي ايران لحظه‌اي ترديد نمي‌کند براي اين‌که از منافع عاليه مردم و از امنيت ملي خودش محافظت کند.


درخواست براي جلوگيري از حضور آيت‌الله رئيسي در نشست‌هاي سالانه مجمع عمومي سازمان ملل
دولت آمريکا بايد توجه کند وظايف قطعي ميزباني درباره مقر سازمان ملل در نيويورک دارد و فارغ از اختلافاتي که با کشورهاي ديگر دارد وظايف مصرحي دارد که در همان چارچوب بايد عمل کند. اين چيز عجيبي نيست.
حضور چند ده هيأت خارجي در مراسم تحليف
سفر رئيس جمهور عراق احتمال زياد براي شرکت در مراسم تحليف به ايران خواهد آمد.  البته علاوه بر ايشان، چند ده هيأت کشورهاي ديگر نيز براي شرکت در مراسم تحليف به ايران سفر مي‌کنند. من در فهرست حضور نماينده‌اي از عربستان سعودي را نديدم و بايد چک کنم و گزارشي در اين خصوص را نمي‌توانم تأييد کنم.
تبادل زندانيان
اولويت اول و قطعي ما بازگشت ايرانياني که به بهانه واهي در زندان‌هاي آمريکا هستند. هر چه آمريکا دست به گروگانگيري‌هاي بيشتري بزند ليست ايرانياني که بايد آزاد کند، بيشتر است.
مذاکرات وين
در وين توافق‌هاي بسيار مهمي صورت گرفته و دستاوردهاي خوبي داشته که در گزارش اخير وزارت امور خارجه به مجلس روشن است. البته ما توافقاتي هم نتوانستيم انجام دهيم و مشکلاتي هم باقي مانده که اگر مشکلات باقي نمانده بود، حتماً توافقات صورت مي‌گرفت. آنها هم مسائل جدي هستند.


تحولات تونس
از نزديک در حال پيگيري تحولات تونس و در کنار دولت و مردم تونس براي احقاق حقوق آنها هستيم.
اقدامات ايران براي برقراري صلح در افغانستان
فکر نمي‌کنيم هيچ راه‌حل نظامي در افغانستان پايدار باشد. يک دولت فراگير با حضور همه گروه‌ها راه‌حل افغانستان است. قطعاً طالبان هم بخشي از امروز و آينده افغانستان است. گفت‌وگوهاي بين‌الافغاني اصيل مي‌تواند راه‌حل صلح پايدار باشد.


شکست سياست فشار حداکثري
دولت آمريکا و مقامات فعلي آن وقتي که در دولت نبودند اعلام کردند فشار حداکثري نه تنها شکست خورده بلکه به يک شکست حداکثري براي آمريکا رسيده است. منطق تحريم آن هم به بهانه‌هاي واهي منطق شکست خورده‌اي است به ويژه در مقابل جمهوري اسلامي ايران.
اظهارات دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس درباره گنجاندن مسائل موشکي و منطقه‌اي در مذاکرات وين
تکرار اين ادعاهاي عجيب و غريب نشان از عدم شناخته دقيق ايشان از تحولات غرب آسيا و درک ناقص ايشان از اين تحولات دارد. آن‌چه بين ايران و ۱+۴ در جريان است چگونگي بازگشت آمريکا به تعهدات برجامي‌ است.
مبادله زندانيان بين ايران، آمريکا و انگليس
اين‌ها دو مسير مختلف بودند ولي طرف آمريکايي‌ متأسفانه با برداشت اشتباه از تحولات در ايران به‌نظر مي‌آيد همه تعهداتش را يک بار ديگر زير پا گذاشت. اگر به تعهداتش عمل مي‌کرد امروز ايرانيان ما آزاد بودند. متاسفانه چندين بار نقض تعهدات را از سوي آمريکا ديديم و ما هيچ گفت‌وگو را براساس اعتماد با آمريکا نداشتيم. آمريکايي‌ها نشان دادند تا چه حد غيرقابل اعتماد هستند.
ديدار بايدن و الکاظمي
آمريکا کشورهاي منطقه را پايگاه جنايات خود کرده است. ما هيچ‌وقت کشورهاي همسايه را محل منازعه قرار نداده‌ايم ولي آمريکا بارها اين را ثابت کرده از جمله در ترور بزدلانه نيمه‌شب سردار سليماني.
اظهارات بلينکن درباره برجام
آمريکا به‌عنوان ناقض برجام در آخرين نقطه اي قرار دارد که بتواند از موضع خواهان صحبت کند. آمريکا مجرم است و ظلم‌ها عليه ملت ايران بي‌کيفر نمي‌تواند بماند. وزير خارجه آمريکا بهتر از هر کسي مي‌داند گفت‌وگوها با چه جديتي از سوي ايران و ۱+۴ جلو رفته و اين‌که آمريکا به تعهداتش عمل نکرده و زماني که آمريکا به تعهدات عمل کند، توافق در دسترس خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar