نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

تصاویر سه‌بعدی از مغناطیس‌کره‌زمین به‌زودی رونمایی می‌شود

منبع
تسنيم
بروزرسانی
تصاویر سه‌بعدی از مغناطیس‌کره‌زمین به‌زودی رونمایی می‌شود

تسنیم/دانشمندان به‌زودی تصاویر سه‌بعدی بی‌نظیری از مغناطیس‌کره زمین، سپر محافظتی سیاره ما در برابر تابش مضر خورشیدی دریافت خواهند کرد. این تصاویر توسط ماموریت فضایی SMILE، ابتکاری مشترک بین چین و اروپا، که در سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد، ثبت خواهد شد.

توسعه آشکارسازهای درون‌مداری برای یک مأموریت فضایی مشترک چین و اروپا با موفقیت به پایان رسید و این ماهواره‌ها در سال جاری به سکوی پرتاب در اروپا منتقل خواهند شد. این خبر را "سیلوستر موریس"، اخترشناس فرانسوی از دانشگاه تولوز، پس از مشاهده فرآیند فرود در یک اتاق کنترل در رصدخانه‌های ملی آکادمی علوم چین اعلام کرد.

مأموریت SMILE (Solar Magnetosphere Imaging & Investigation of the LEnosphere) یک ابتکار مشترک است که به مطالعه تعاملات پیچیده بین زمین و خورشید می‌پردازد. این مأموریت شامل سه فضاپیما خواهد بود که دو تای آنها توسط چین و سومی توسط اروپا ساخته شده‌اند.

فضاپیماهای SMILE در ارتفاع حدود 500 کیلومتری زمین قرار خواهند گرفت و تصاویر سه‌بعدی با وضوح بالا از مغناطیس‌کره زمین، لایه بیرونی جو که توسط میدان مغناطیسی محافظت می‌شود، ارائه می‌کنند. این تصاویر به دانشمندان کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از چگونگی محافظت مغناطیس‌کره از زمین در برابر تابش مضر خورشیدی و همچنین چگونگی تأثیر بادهای خورشیدی بر آب و هوای فضایی بدست آورند.

مأموریت‌های فضایی جاه‌طلبانه چین

علاوه بر همکاری با اروپا در SMILE، چین برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای کاوش در اعماق فضا دارد. این برنامه‌ها شامل موارد زیر است:

مأموریت تیان‌ون به مریخ: چین در سال 2021 با موفقیت کاوشگری را به مریخ فرستاد و در حال برنامه‌ریزی برای ارسال کاوشگر دیگری در سال 2025 است. این کاوشگر نمونه‌هایی از خاک مریخ را جمع‌آوری کرده و به زمین باز خواهد گرداند.

مأموریت به قمر مشتری: چین در حال برنامه‌ریزی برای ارسال کاوشگر به قمر مشتری، در دهه 2030 است. این کاوشگر به دنبال شواهدی از وجود حیات در این قمر یخی خواهد بود.

مأموریت به کمربند کویپر: چین در حال مطالعه مأموریتی به کمربند کویپر، منطقه‌ای از منظومه شمسی است که در آن اجرام یخی زیادی وجود دارد، است. این مأموریت می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد شکل‌گیری منظومه شمسی ارائه دهد.

همکاری بین‌المللی در اکتشافات فضایی

مأموریت‌های مشترک مانند SMILE فرصتی برای تبادل دانش و فناوری بین کشورها فراهم می‌کنند. این همکاری‌ها به پیشرفت سریع‌تر اکتشافات فضایی و افزایش درک ما از جهان کمک می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره