ديجياتو/ ناسا اعلام کرده که عمليات ويژه براي شناسايي منشاء نشتي هواي کوچکي که در ايستگاه فضايي بين المللي ايجاد شده را آغاز کرده است. البته در حال حاضر خطري جان خدمه ماموريت Expedition 63 را تهديد نمي کند و قرار شده که آنها تعطيلات آخر هفته را در بخش روسي ايستگاه فضايي بين المللي سپري کنند که با نام ماژول خدمات Zvezda شناخته مي شود.

فضانوردان ميتوانند بدون پوشيدن لباس فضانوردي در محيط داخلي ايستگاه بين المللي کار کنند اما اين ايستگاه هيچگاه کاملا در برابر هوا به طور کامل عايق نبوده و هميشه مقداري هوا به داخل آن ورود کرده است. در اين شرايط ساکنين ايستگاه بايد فشار داخل آن را با کمک مخازن اکسيژن و نيتروژني که در ماموريت هاي ارسال آذوقه به دست شان مي رسد، مجددا استانداردسازي کنند.

اين نشتي نخستين بار در شهريور سال ۲۰۱۹ شناسايي شد اما هيچگاه تداخلي در انجام عمليات هاي روزمره ايستگاه پيدا نکرده است. از طرفي نرخ خروج هوا از اين ايستگاه در اين مدت نه شتاب گرفته نه بالا رفته است که باعث اعلام وضعيت هشدار شود.

در ماه هاي اخير ايستگاه فضايي بين المللي بسيار شلوغ و پر رفت و آمد بوده است. ناسا و اسپيس اکس با همراهي هم اين ماموريت تجاري سرنشين دار به مقصد اين ايستگاه را انجام دادند و فضانوردان ناسا نيز چندين راهپيمايي پيچيده فضايي را براي تعمير ردياب ماده تاريک و به روزرساني باتري هاي ايستگاه انجام دادند. اين باتري ها که تا پايان سال ۲۰۲۴ از مدار خارج مي شوند وظيفه تامين برق ايستگاه را بر عهده دارند.

حالا قرار شده دريچه مربوط به هرکدام از ماژول هاي ايستگاه به نوبت بسته شوند تا نيروهاي مستقر روي زمين با فشارسنجي اين ماژول ها محل نشتي و منشاء آن را شناسايي کنند. به گفته  Dan Huot سخنگوي ناسا هنوز مشخص نيست که نشتي هوا از قسمت روسي است يا آمريکايي و تا زماني که ديتاي به دست آمده از آزمايشات اين هفته بررسي و ارزيابي نشود نمي توان اين مساله را تشخيص داد.

نرخ نشتي هوا در ايستگاه کمي بيشتر از حالت عادي شده با اين حال همانطور که در بالا اشاره شد هيچ خطري را متوجه ساکنين ايستگاه نمي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar