باشگاه خبرنگاران/ محققان هلندي در تحقيقي که اخيرا بر روي شير مادران کرونايي بهبوديافته انجام دادند دريافتند شير مادر حاوي آنتي‌بادي‌هاي است که مي‌تواند در درمان بيماران مبتلا به ويروس کرونا موثر باشد.

به گفته اين محققان، بيماران مي‌توانند براي اين منظور يک مکعب يخ حاوي شير مادر را بمکند، اين امر سبب مي‌شود که آنتي بادي‌ها بتوانند به غشا‌هاي مخاطي دهان و مجاري هوايي چسبيده و مانع از انتشار بيشتر ويروس کرونا در بدن شوند.

خون بهبوديافتگان ويروس کرونا، سرشار از آنتي بادي است که در حال حاضر در برخي از کشور‌ها براي درمان بيماران از آن استفاده مي‌شود.

به اعتقاد اين تيم هلندي استفاده از شير مادر شايد عجيب به نظر برسد، اما اگر بتواند در جلوگيري از ابتلا به ويروس کرونا موثر باشد، نبايد از آن غافل شد.

شير مادر سرشار از آنتي‌بادي‌هاي ضد ويروس است 
پس از انجام اين تحقق هزاران مادر شيرده اعلام آمادگي کردند به کمپيني که براي اين منظور راه اندازي شده ۱۰۰ ميلي ليتر شير اهداء کنند. طبق گزارش NHS، شير مايل به زرد (آغوز) که چند روز اول پس از تولد توليد مي‌شود علاوه بر ويروس کرونا، مي‌تواند سرشار از آنتي بادي‌هاي ضد ويروس‌هاي ديگر مانند آبله مرغان باشد.

دکتر بريت ون کولن از بانک هلندي شير مادر در آمستردام در اين باره گفت: ما مي‌دانيم که شير مادر از کودکان تازه متولد شده در برابر عفونت‌هاي تنفسي محافظت مي‌کند. با تغذيه شير مادر، آنتي بادي‌ها به کودک منتقل مي‌شود.

آنتي بادي‌ها پروتئين‌هايي هستند که در پاسخ به وجود يک ماده خارجي مانند ويروس کرونا توسط سيستم ايمني بدن توليد مي‌شوند؛ نقش آن‌ها اين است که به پاتوژن‌هاي تهاجمي چسبيده و آن‌ها را با سلول‌هاي ايمني ديگر مانند سلول‌هاي T از بين مي‌برند. آنتي بادي‌هاي خنثي شده نيز خود قادرند ويروس را بکشند نه اينکه آن را براي حمله به ساير سلول‌هاي ايمني نشان دهند.
 
محققان ۳۰ مادر شيرده بهبوديافته از ويروس کرونا را مورد مطالعه قرار دادند که در نتيجه اين مطالعه مشخص شد آنتي‌بادي‌هايي که در شير اين مادران وجود دارد به اندازه کافي قدرتمند هستند تا مانع انتشار ويروس شوند. در واقع آنتي بادي‌هاي منتقل شده به کودک از طريق شير مادر، سيستم بدن او را تقويت کرده و به او در مبارزه با ويروس‌ها و عفونت‌ها کمک مي‌کنند که به گفته محققان اين انتقال در سه ماهه آخر بارداري از طريق جفت به نوزاد صورت مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar