باشگاه خبرنگاران/ محققان مي‌گويند ويروس کرونا براي نخستين بار از خفاش‌ها به يک پستاندار (احتمالاً پانگولين) منتقل و سپس به انسان سرايت کرده است. تاکنون نزديک به ۲۳ ميليون انسان در جهان به ويروس مرگبار کرونا آلوده شده اند و ۸۰۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند. با اين حال، انسان‌ها تنها پستانداراني نيستند که به اين ويروس مبتلا شده اند.

محققان اعلام کردند ۴ دلفين دست آموز در مرکز نيروي دريايي ارتش آمريکا در شهر سن ديگو ايالت کاليفرنيا به ويروس جديد کرونا مبتلا شده‌اند. اين ۴ دلفين پس از ابتلا به کرونا عوارضي همچون بي حالي، اسهال و بي اشتهايي را نشان دادند.

دانشمندان دانشگاه ايلينويز با آزمايش مدفوع اين دلفين‌ها ابتلاي آن‌ها به ويروس جديد کرونا را تاييد کردند. محققان مي‌گويند شبيه اين نوع ويروس کرونا پيش‌تر در دلفين‌هاي دست آموز در هنگ کنگ در سال ۲۰۱۴، و وال‌هاي دست آموز در سن ديگو در سال ۲۰۰۸ مشاهده شده بود. با اين حال، دانشمندان مي‌گويند به نظر مي‌رسد ويروس کروناي جديد در دلفين‌ها شاهد جهش ژنتيکي بوده است.

دکتر ليي وانگ، يکي از دانشمندان اين مطالعه گفت: ويروس جديد کرونا (در دلفين ها) احتمالا در طول ساليان اخير شاهد جهش بوده است. ويروس جديد کرونا در دلفين‌هاي سن ديگو از لحاظ ژنتيکي با ويروسي که قبلا در دلفين‌هاي هنگ کنگ مشاهده شده بود متفاوت است. اين دو از لحاظ ژنوم تفاوت‌هاي اساسي دارند.

با اين حال، دانشمندان مي‌گويند ويروس جديد کرونا که در دلفين‌ها مشاهده شده است خطر کمي براي انسان دارد. احتمالاً به دليل جهش ژنتيکي از درجه کشندگي ويروس جديد کرونا در دلفين‌ها کاسته شده است. محققان مي‌گويند ويروس جديد کرونا در اين حيوانات با کوويد ۱۹ که هم اينک در ميان انسان‌ها شيوع پيدا کرده است، بسيار تفاوت دارد.

با اين حال، دانشمندان بسيار نگران هستند ويروس کروناي جديد به پستانداران دريايي ديگر و دلفين‌هاي موجود در دريا منتقل شود. از همين رو، محدوديت‌هاي لازم براي جلوگيري از شيوع بيماري به خارج از اين مرکز شدت يافته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar