همشهري آنلاين/ يک گونه جهش‌يافته ويروس کرونا که از اروپا منشا گرفته است و گونه اصلي در ويروس‌هاي شايع در آمريکا است، دوباره به کشورهاي آسياي جنوب شرقي مانند مالزي و فيليپين بازگشته است.
 دانشمندان در تلاش هستند بفهمند آيا اين گونه ويروس کرونا که به سراسر جهان رسيده است، عفونت‌زايي بيشتري دارد يا نه.
دانشمندان اين گونه ويروس را که D614G نام دارد، در خوشه‌اي از ۴۵ مورد عفونت در مالزي پيدا کردند که از فردي بازگشته از هند که قرنطينه رعايت نکرده بود، منشا گرفته بود. پژوهشگران در فيليپين نيز همين گونه را در نمونه‌ها گوناگون کوويد-۱۹ در شهر مانيل يافته‌اند. اين گونه همچنين در شيوع‌هاي اخير در چين يافت شده است.

نور هاشم عبدالله، مدير کل بهداشت مالزي از مردم خواست احتياط بيشتري کنند چرا که اين گونه ويروس تازه در اين کشور يافت شده است. او اين گونه ويروس را با موارد عفونت ناشي از «ابرناقل»‌ها در اين کشور مربوط دانست. اما دانشمندان هنوز در حال بررسي اين موضوع هستند که آيا اين نوع جهش‌يافته ويروس واقعا آسان‌تر ميان افراد منتقل مي‌شود و مسري‌تر ست يا نه.
مقامات بهداشتي فيلپين مي‌گويند هنوز شواهد محکم کافي در باره مسري‌تر بودن اين ويروس در دست نيست.
گونه D614G ويروس کرونا بر اساس گزارش پژوهشي منتشر شده بوسيله سازمان جهاني بهداشت در ماه ژوئن، اکنون به شايع‌ترين گونه ويروس در جهان بدل شده است. سازمان جهاني بهداشت هم گفته است تا به حال شواهدي در دست نيست که اين جهش باعث مسري‌تر شدن ويروس يا بيماري‌زايي شديدتر آن شده باشد.

با اين وجود اين سازمان مي‌گويد جهش‌ها در ويروس کروا ممکن است کارآمدي واکسن‌هاي ساخته‌شده را کاهش دهند. پژوهشگران در مقاله‌اي که در ماه ژوئيه در ژورنال Cell منتشر شد، گفتند هنگام کارآزمايي باليني واکسن‌هاي فعلي بايد جهش‌هاي ويروس را هم در نظر گرفت.
اين همه‌گيرشناسان از دانشگاه‌هاي ييل، هاروارد و کلمبيا نوشتند پژوهشگران در هنگام بايد در هنگام ساخت واکسن به «تغييرات تاثيرگذار» توجه داشته باشند.
به گفته اين پژوهشگران هنوز پرسش‌هاي بسياري درباره اثرات بالقوه گونه D614G بر پاندمي کوويد-۱۹ مطرح هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar