برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

تحلیل ژنومی ۴۱۰ گونه حیوانات از احتمال ابتلای اغلب آنها به کرونا حکایت دارد

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
تحلیل ژنومی ۴۱۰ گونه حیوانات از احتمال ابتلای اغلب آنها به کرونا حکایت دارد

ديجياتو/ انسان‌ها تنها موجودات زنده‌اي نيستند که ويروس کرونا حيات آن‌ها را تهديد مي‌کند و طبق پژوهش محققان دانشگاه «کاليفرنيا، ديويس»، گونه‌هاي مختلف حيوانات نيز مي‌توانند به اين بيماري مبتلا شوند.
يک تيم بين‌المللي از دانشمندان از تحليل ژنومي براي مقايسه گيرنده اصلي سلول ويروس در انسان، «آنزيم ۲ مبدل آنژيوتانسين» يا ACE2 با ۴۱۰ گونه مختلف مهره‌داران از جمله پرندگان، ماهي‌ها، دوزيستان، خزندگان و پستانداران استفاده کردند.

ACE2 معمولا در انواع سلول‌ها و بافت‌ها وجود دارد که شامل سلول‌هاي درون بيني، دهان و ريه مي‌شود. در انسان‌ها ۲۵ اسيد آمينه پروتئين ACE2 براي اتصال ويروس و ورود به سلول، اهميت دارند. دانشمندان از توالي اين ۲۵ اسيد آمينه استفاده کرده و ساختار پروتئين پيش‌بيني شده آن را با شاخک ويروس کرونا مدل‌سازي کردند.

هدف از اين مدل‌سازي، ارزيابي تعداد اين اسيد آمينه‌ها در پروتئين ACE2 در گونه‌هاي مختلف بوده است. «جوآنا داماس»، نويسنده اول اين مقاله اعلام کرده:

«بيشترين احتمال ابتلا به کرونا مربوط به حيواناتي مي‌شود که ۲۵ اسيد آمينه متناسب با پروتئين انسان دارند. خطر براي گونه‌هايي که گيرنده آن‌ها متفاوت از انسان است، پايينتر خواهد بود.»
  
نزديک به ۴۰ درصد گونه‌هاي مختلف مستعد ابتلا به کرونا هستند و اين بيماري آن‌ها را تهديد مي‌کند. به اعتقاد «هريس لوين»، يکي ديگر از نويسندگان اين مقاله، اطلاعات جمع آوري شده براي شناسايي گونه‌هاي آسيب‌پذير و در معرض خطر اهميت بالايي دارد. اين تيم اميدوار است که مقاله آن‌ها بتواند منجر به اقداماتي براي حفظ سلامت انسان‌ها و حيوانات شود.

در اين مقاله پيش‌بيني شده که بيشترين خطر ابتلا به کرونا مربوط به «گوريل غربي سرزمين‌هاي پست»، «اورانگوتان سوماترايي» و «گيبون گونه‌سفيد شمالي» مي‌شود. از ساير حيواناتي که احتمال ابتلاي آن به اين بيماري بالا است مي‌توان به «دلفين پوزه‌بطري معمولي»، «نهنگ خاکستري» و «همستر چيني» اشاره کرد.

خطر ابتلاي حيوانات اهلي مانند گربه‌، گاو و گوسفند به کرونا متوسط ارزيابي شده و احتمال ابتلا اسب و سگ به اين بيماري کم است. با وجود چنين پيش‌بيني‌هايي، براي تاييد آن‌ها به تحقيقات بيشتري نياز است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar