مهر/ تحقيقي جديد نشان مي دهد فرايند سخت شدن هسته زمين از حدود ۱.۳ ميليارد سال قبل آغاز شده و اين فرايند با قدرتمندشدن ميدان مغناطيسي سياره همزمان بوده است.
طبق تحقيقي جديد هسته سخت زمين که به قدرتمند شدن ميدان مغناطيسي آن کمک مي کند حدود ۱.۳ ميليارد سال قبل به وجود آمده است. در زمان ايجاد اين هسته زمين ۳.۲ ميليارد ساله بوده است.

تحول هسته سخت زمين با قدرتمندتر شدن ميدان مغناطيسي همزمان بوده است. محققان دانشگاه تگزاس شرايط زمين هنگام تشکيل هسته سخت آن را بازسازي و به اين وسيله زمان ايجاد اين توده را تعيين کردند.

البته محققان پيش از اين مي دانستند هسته زمين جوان تر از لايه هايي رويي آن است زيرا اين بخش داخلي سخت به آرامي و همزمان با خنک شدن زمين پس از فرايند تشکيل سياره به وجود آمده است.

هسته سياره خاکي از آهن تشکيل شده و تاثيرگذاري آهن در انتقال گرما و رسانا بودن آن، کليدي براي تعيين ويژگي هاي ديگر آن به شمار مي روند.

در حقيقت هدف اين تحقيق ميان رسانايي هسته آهني زمين و قدمت آن بود و نتايج نشان داد فرايند سخت شدن هسته زمين از حدود ۱.۳ ميليارد سال قبل سال قبل آغاز شده است.  اين هسته سخت به تدريج  و سالانه رشد مي کند و سالانه يک اينچ افزايش مي يابد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar