ايسنا/ سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA) مجوز استفاده اضطراري را به يکي ديگر از آزمايشات تشخيص سريع کوويد-۱۹ ساخته شرکت "ابوت"(Abbott) اعطا کرده است.

اين کيت موسوم به "BinaxNOW COVID-۱۹ Ag Card" مي تواند نتايج را در ۱۵ دقيقه به طور مستقيم روي کارت نشان دهد و شرکت سازنده آن را با يک برنامه به نام "Navica" سازگار کرده است که مي تواند به عنوان "گواهي سلامت ديجيتال" براي افرادي که آزمايش آنها منفي مي شود، کار کند.

شرکت "ابوت" گفته است که در حال تلاش است تا حداکثر ۵۰ ميليون کيت به صورت ماهيانه توليد کند و آنها را با قيمت ۵ دلار عرضه کند.

آزمايش "BinaxNow" با يک نمونه سواب بيني و يک کارت واکنشي به اندازه يک کارت اعتباري براي شناسايي آنتي ژن پروتئين نوکلئوکپسيد از ويروس "SARS-CoV-۲" کار مي کند.

شرکت سازنده مي گويد متخصصان بهداشت مي توانند اين آزمايش را در هر مکاني انجام دهند.


روش کار اين کيت بر اساس آزمايش آنتي ژن است و برخلاف آزمايش کندتر مبتني بر آزمايش PCR که باعث مي شود افراد ساعت ها، روزها و حتي هفته ها منتظر نتايج آن باشند، از روشي مانند کيت تست بارداري خانگي استفاده مي کند تا نتيجه را در ۱۵ دقيقه نشان دهد.

طبق گفته متخصصان کلينيک مايو، آزمايش هاي آنتي ژن با شناسايي پروتئين هاي خاص کروناويروس کار مي کنند و سريعتر عمل مي کنند، اما احتمال افزايش نتايج منفي کاذب در آنها وجود دارد.

شرکت "ابوت" مي گويد براساس يک مطالعه باليني که توسط دانشگاه هاي تحقيقاتي ايالات متحده تأييد شده است، اين کيت داراي دقت ۹۷.۱ درصدي در تشخيص صحيح افراد مبتلا به اين بيماري و دقت ۹۸.۵ درصدي در تشخيص افرادي است که مبتلا نيستند.

برنامه "Navica" نيز به عنوان يک کارت ورود براي ورود به مکان هايي در نظر گرفته شده است که افراد در آنجا جمع مي شوند و نتايج منفي در يک کد QR جاگذاري مي شود و نتايج مثبت نيز منجر به ارسال يک پيام مبني بر لزوم قرنطينه شدن فرد و تماس با پزشک خواهد شد.


شرکت "ابوت" مي گويد اين گواهي سلامت ديجيتال پس از يک دوره زماني منقضي مي شود که مدت آن بستگي به سازمان هايي دارد که برنامه را مي پذيرند. اين برنامه براي کاربران اندرويد و iOS در دسترس و رايگان است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar