ايسنا/ آيا تاکنون آهنگي که يک دنباله‌دار ايجاد مي‌کند را شنيده‌ايد؟ اگر پاسختان خير است، مي‌توانيد ويدئوي جديدي را که اخيرا آژانس فضايي اروپا در حساب کاربري خود در اينستاگرام منتشر کرده، مشاهده کنيد.

آژانس فضايي اروپا اخيرا ويديوئي از صداي آهنگي که توسط دنباله‌دار چوريوموف-گراسيمنکو يا ۶۷ پي/چوريوموف-گراسيمنکو(۶۷P) ايجاد شده را منتشر کرده است.

به نظر مي‌رسد  دنباله‌دار ۶۷ پي در حال اجراي يک آهنگ در حالت نوسان در ميدان مغناطيسي در محيط دنباله‌دار خود است. صداي اين آهنگ ۴۰-۵۰ ميلي متر هرتز است که اين در بازه بسيار پايين‌تري از بازه شنوايي انسان که معمولاً بين ۲۰ هرتز و ۲۰ کيلوهرتز قرار دارد، است. براي ساختن موسيقي که براي انسان به طور واضح قابل شنيدن باشد فرکانس‌ها با يک روش، در حدود ۱۰ هزار واحد افزايش يافته است.⠀⠀⠀

اين آهنگ براي اولين بار به طور واضح در ماه اوت سال ۲۰۱۴ و هنگامي که فضاپيماي "روزتا" در فاصله ۱۰۰ کيلومتري اين دنباله دار قرار داشت، توسط آزمايش مغناطيس‌سنج شنيده شد.

دانشمندان فکر مي‌کنند که توليد اين آهنگ مي‌تواند به دليل فعاليت دنباله‌دار مذکور باشد و دنباله‌دار آهنگ را هنگامي‌که ذرات خنثي را در فضا آزاد مي‌کند(جايي که آنها به دليل فرآيندي به نام يونش بار الکتريکي مي‌گيرند) توليد مي‌کند، اما مکانيسم دقيق فيزيکي پشت ايجاد اين نوسانات همچنان يک راز باقي مانده است.⠀

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar