تسنیم/ وزیر بهداشت روسیه با اشاره به اینکه سه واکسن علیه ویروس کرونا در حال به ثبت رسیدن هستند، از آغاز روند توزیع واکسن "اسپوتنیک-۵" به برخی مراکز درمانی، برای آغاز مرحله سوم آزمایشات بالینی آن خبر داد.
میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه شب گذشت، پنجشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که سه واکسن دیگر علیه ویروس کرونا در این در حال به ثبت رسیدن است.

موراشکو توضیح داد: «سه واکسن دیگر هم اکنون در حال به ثبت رسیدن هستند. این واکسن‌ها نتیجه تحقیقات میهنی و خارجی است که البته تولید آنها در روسیه انجام خواهد بود.»

لازم به یادآوری است، نخستین واکسن جهان علیه ویروس کرونا در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۱ مرداد) در روسیه به ثبت رسید. این واکسن، مشابه نخستین ماهواره مصنوعی که در سال ۱۹۵۷ به فضا فرستاد شد، "اسپوتنیک-۵" نامگذاری شده است.

وزیر بهداشت در عین حال گفت: «روسیه با تولید واکسن، "سلاحی ارزشمند" برای مبارزه با عفونت کووید-۱۹ بدست آورده است. و اکنون گردش همگانی این دارو در حال شروع شدن است و آزمایشات بالینی مرحله سوم، از جمله در برخی کلینک‌های مسکو آغاز شده است.

میخائیل موراشکو یادآور شد که توزیع واکسن "اسپوتنیک-۵" به موسسات پزشکی به عنوان بخشی از مرحله سوم آزمایشات و تحقیقات پس از ثبت دارویی آغاز شده و تقریبا ۴۰ هزار نفر در این آزمایشات شرکت خواهند کرد.

ضمن اینکه، روز پنج شنبه مرکز تحقیقات دولتی ویروس شناسی و بیوتکنولوژی "وکتور" روسیه نیز مجوز انجام آزمایشات بالینی واکسن تولید شده خود علیه ویروس کرونا را دریافت کرد. دور دوم آزمایشات این واکسن از تاریخ ۱۷ آگوست (۲۷ مرداد ماه) آغاز شد.

پیش از این، "تاتیانا گالیکووا" معاون نخست وزیر روسیه از آمادگی ۲۷ کشور برای خرید واکسن روسی "اسپوتنیک-۵" علیه ویروس کرونا خبر داد. به گفته وی، سه سایت صنعتی این کشور برای تولید انبوه این واکسن انتخاب شده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar