باشگاه خبرنگاران/ سازمان جهاني بهداشت علائمي همچون تب، سرفه خشک، از دست دادن حس بويايي و چشايي و بثورات پوستي را از رايج‌ترين علائم ابتلا به ويروس کرونا اعلام کرده است. با اين حال، علائم ابتلا به کرونا بسيار بيشتر از اين موارد است. يکي از تفکرات اشتباه درباره ويروس کرونا اين است که کودکان در مقابل اين ويروس مصونيت دارند و يا در صورت ابتلا به آن علائمي از خود نشان نمي‌دهند. با اين حال، تحقيقات جديد دانشمندان ابعاد تازه‌اي از اين مسئله را روشن مي‌کند.

بر اين اساس، تحقيقات بر روي ۲۱۶ کودک مبتلا به ويروس کرونا در بيمارستان کودکان شهر ووهان چين نشان داد بيش از يک کودک از هر ۵ کودک (۲۳ درصد) آن‌ها علائمي مانند ورم ملتحمه (چشم صورتي) و يا مالش چشم را نشان داده اند. ملتحمه يک غشاي نازک و شفاف است که روي صلبيه چشم را پوشانده است. ملتحمه به دلايل عفوني و غيرعفوني ممکن است دچار التهاب و ورم شود. اين امر مي‌تواند در هر دو چشم و يا تنها در يکي از چشمان رخ دهد.

 
در اين تحقيق که بر روي کودکان با ميانگين سني ۷ سال انجام گرفت نشان داد ۴۳ درصد از کودکان بيمار هيچ کدام از علائم ابتلا را نشان نداده اند. همچنين در ميان کودکاني که داراي علائم بوده اند يک سوم آن‌ها تب و يا سرفه خشک داشتند. اين در حالي است که ۲۲ درصد تمامي کودکان انواع مختلف علائم مرتبط با چشم را از خود نشان داده‌اند.


يکي از موضوعات رايج در ميان کودکان مبتلا به کرونا، مالش چشم بوده است. نزديک به ۴۰ درصد کودکان بيمار، مالش چشم را از خود نشان داده اند. محققان مي‌گويند مشاهده علائم مرتبط با چشم در کودکان مبتلا به کرونا مي‌تواند به عنوان يکي از راهکار‌هاي شناسايي بيماري در افراد کم سن و سال در نظر گرفته شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar