ديجياتو/ چين براي پرتاب راکت‌ها از روي دريا در پي ساخت پايگاه فضايي شناور است.
 چين در حال ساخت پايگاه فضايي شناور در ساحل شهر «هايانگ» در شرق استان «شاندونگ» است تا بوسيله آن راکت‌ها را به فضا پرتاب کند. اين ايستگاه Eastern Aerospace Port نام داشته و توسط بزرگ‌ترين پيمانکار دفاعي چين يعني شرکت علوم فضايي و فناوري (CASC) ساخته خواهد شد.

چين از اين پايگاه شناور علاوه بر پرتاب موشک‌هاي کوچک، براي ساخت و نگهداري از راکت‌ها، ماهواره‌ها و فضاپيماهاي ديگر استفاده خواهد کرد. «Wang Xiaojun»، رييس آکادمي فناوري وسيله پرتاب (CALT) از زيرمجموعه‌هاي شرکت علوم فضايي و فناوري چين از «پيشرفت قابل توجه» در ساخت اين پايگاه فضايي خبر داد.
  
چين اواسط خرداد ماه سال ۹۸ براي اولين بار در تاريخ اين کشور يک موشک را از روي کشتي به فضا پرتاب کرد و به سومين کشور دنيا با توانايي پرتاب راکت از روي دريا تبديل شد. در اين مأموريت موشک «لانگ مارچ ۱۱» (Long March) که حدوداً ۲۰ متر طول داشت، از يک پلتفرم شناور در «درياي زرد» به فضا پرتاب شد و هفت ماهواره هواشناسي را به مدار حمل کرد. آنطور که در ادامه گزارش آمده چين قصد دارد دومين پرتاب بوسيله اين پلتفرم را تا پيش از پايان سال ۲۰۲۰ انجام دهد.

پرتاب راکت‌ها از روي آب مزاياي متعددي در پي دارد که يکي از آنها امن‌تر شدن فرآيند پرتاب است. براي مثال بوستر راکت Long March 4B که حدوداً يک هفته قبل به فضا پرتاب شد، حين بازگشت به زمين در نزديکي يک مدرسه منفجر شد و دود نارنجي رنگ را در محيط پخش کرد. با پرتاب راکت‌ها از روي آب مي‌توان تا حدودي از وقوع اتفاقاتي از اين دست در نزديکي مناطق مسکوني جلوگيري کرد.
شرکت اسپيس اکس نيز اواخر خرداد ماه امسال از ساخت پايگاه‌هاي فضايي شناور براي پرتاب راکت «استارشيپ» و همچنين کاهش زمان سفرهاي زميني خبر داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar