ایسنا/ مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: به مسیر حرکت ظاهری خورشید بر روی کره آسمان "دایرة‌البروج" گفته می‌شود و با دایره دیگری به نام "استوای آسمان" با توجه به انحراف محوری زمین و تاثیر آن بر این دو دایره، زاویه ۲۳.۵ درجه می‌‎سازد.

وی ادامه داد: بر این اساس دوایر مورد اشاره شده در دو نقطه یکدیگر را قطع می‌کنند که به آنها "گِره" یا "عِقده" (Node) می‌گویند و نام این دو نقطه "اعتدالین" است که یکی "اعتدال پاییزی" و دیگری "اعتدال بهاری" نامیده می‌شود.

عتیقی خاطرنشان کرد: بر پایه اطلاعات موجود ایرانیان باستان از گذشته‌های دور با دقت نسبتا خوبی این موقعیت‌های نجومی را محاسبه می‌کردند و حتی تا قبل از عصر "هخامنشیان"، آغاز سال در پایان فصل تابستان و روز آغازین فصل پاییز بوده است؛ چرا که احتمالا از آنجایی که شغل بیشتر مردم آن روزگار کشاورزی بوده است، با جمع‌آوری محصولات خود در پایان فصل تابستان، خود را آماده سال نوی کشاورزی و کشت پاییزی می‌کردند.

به گفته وی، بر این اساس اول مهر و آغاز پاییز را آغاز سال می‌دانستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه در هنگام اعتدال پاییزی، مهر تابان از بالای صفحه استوای آسمان به سمت جنوب کره آسمان می‌رود، یادآور شد: در هر سال ۲ اعتدال یکی بهاری و دیگری پاییزی وجود دارد و در زمان اعتدال پاییزی در نیمکره شمالی، ساکنان نیمکره جنوبی زمین در آستانه فصل بهار قرار می‌گیرند.

عتیقی اظهار کرد: در ساعت ۱۷ و یک دقیقه روز سه‌شنبه اول مهر ماه سال ۱۳۹۹، خورشید به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیمکره شمالی زمین آغاز می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar