نماد آخرین خبر

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

منبع
ديجياتو
بروزرسانی

ديجياتو/ ناسا دانشگاه «کارنگي ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت يک ماه نورد خودران براي جستجوي آب در قمر زمين کرد. اين ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آينده ميلادي براي کشف يخ و غارها به ماه خواهد رفت.

ناسا با برنامه «آرتميس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و يک پايگاه هميشگي در آن احداث کند. براي دستيابي به اين هدف بايد سطح قمر زمين براي کشف منابع حياتي از جمله يخ مطالعه شود. از آنجا که مطالعه سطح ماه توسط فضانوردان شدني نيست، ناسا قصد دارد اين وظيفه را بر عهده ربات‌ها بگذارد.

ماه نورد MoonRanger ابعادي برابر با يک چمدان و در حدود يک کيلوگرم وزن خواهد داشت و با سرعت بالا نقشه‌اي سه بعدي و دقيق از سطح قمر زمين تهيه خواهد کرد. اين ربات آنقدر کوچک است که توانايي ارسال مستقيم سيگنال‌هاي راديويي به زمين را ندارد، به همين دليل به طور مستقل به جمع‌آوري داده‌ها پرداخته و بعد آن‌ها را روي ماه نشين Astrobotic آپلود مي‌کند. اين ماه نشين سپس داده‌ها را به زمين مخابره خواهد کرد.

«John Thornton»، مديرعامل شرکت Astrobotic در مورد برگزيده شدن اين شرکت توسط ناسا براي مأموريت ارسال ربات به ماه گفت: «برگزيده شدن توسط ناسا براي توسعه MoonRanger براي مأموريت ماه باري ديگر نشان داد که Astrobotic شرکت پيشرو در تدارکات مأموريت‌هاي وابسته به ماه است. ماه نشين و ماه نورد ما به گونه‌اي طراحي شده‌اند تا مشتريان ما را به ماه رسانده و به آن‌ها اجازه انجام فعاليت‌هاي معني دار و کم هزينه علمي، اکتشافي و تجاري را مي‌دهند.»
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره