ايسنا/ شرکت داروسازي آمريکايي "نواواکس"(Novavax) وارد مرحله نهايي آزمايشات واکسن کرونا ويروس مي‌شود.
شرکت نواواکس که تاکنون واکسني به بازار عرضه نکرده است، آزمايش فاز ۳ واکسن کروناويروس خود را در انگلستان آغاز کرده است و قرار است در ماه اکتبر نيز اين آزمايشات را در ايالات متحده انجام دهد.

اين شرکت روز پنجشنبه گفت که مراحل نهايي آزمايش واکسن ويروس کرونا را در انگلستان آغاز کرده و قرار است ماه آينده آزمايشات اين واکسن در ايالات متحده آغاز شود.

نواواکس که يک شرکت داروسازي مستقر در ايالت مريلند آمريکاست و هرگز واکسني را به بازار عرضه نکرده است، در ماه ژوئيه براي توليد واکسن آزمايشي خود که نتايج آن در آزمايشات باليني اوليه اميدوارکننده بود، با دولت فدرال به توافق ۱.۶ ميليارد دلاري رسيد.

انتظار مي‌رود در اين مطالعه جديد که به عنوان آزمايش فاز ۳ شناخته مي‌شود، ۱۰ هزار نفر در انگلستان ثبت نام کنند. نيمي از داوطلبان دو دوز واکسن آزمايشي را با فاصله ۲۱ روز دريافت خواهند کرد و باقي نيز دارونما دريافت مي‌کنند. هدف آزمايش اين است که واکسن حداقل ۶۰ درصد موثرتر از دارونما باشد.

اگرچه نواواکس ماه‌ها از پيشتازان مسابقه توسعه واکسن عقب است، اما متخصصان از آزمايش واکسن آن بسيار هيجان زده هستند؛ زيرا نتايج مطالعات اوليه بسيار اميدوارکننده بود.بدن ميمون‌هايي که توسط واکسن اين شرکت واکسينه شده‌اند، محافظت قوي در برابر ويروس کرونا نشان داده‌اند و نتايج آزمايشات اوليه ايمني که اوايل ماه جاري در مجله پزشکي" New England "منتشر شد، نشان داد داوطلباني که اين واکسن را دريافت کرده‌اند بدن آنها سطح بالايي از آنتي بادي‌هاي ضد ويروس را توليد کرده است.

اين واکسن را مي‌توان در دماي ۳۶ تا ۴۶ درجه فارنهايت نگهداري کرد که اين موضوع اجازه مي‌دهد با استفاده از آنچه شرکت به عنوان "کانال‌هاي واکسن استاندارد" توصيف کرده، واکسن بين افراد توزيع شود. برخي از واکسن‌هاي جديد بعضي شرکت‌ها از جمله واکسن‌هاي فايزر و مدرنا بايد در دماي زير صفر درجه نگهداري شوند. نواواکس هرگز واکسني را با موفقيت به بازار عرضه نکرده است و معامله ۱.۶ ميليارد دلاري آن با دولت فدرال نشان دهنده يک راي اعتماد بزرگ به شرکتي است که از دهه‌ها قبل وجود داشته، اما از سال گذشته با مشکل مالي روبرو بوده است.

اين شرکت هم چنين چندي پيش با موسسه هندي "سروم"(Serum) براي توليد ۱۰۰ ميليون دوز واکسن کوويد-۱۹ در هند به توافق رسيد. پيش‌بيني مي‌شود که حداقل ۵۰ درصد اين مقدار براي تامين هند باشد. دولت هند اعلام کرد که احتمالا، آزمايش واکسن ساخت اين شرکت از اواخر ماه اکتبر در هند آغاز مي‌شود. در حال حاضر آزمايش باليني مرحله دوم واکسن شرکت نواواکس در آفريقاي جنوبي در حال انجام است. "شوراي تحقيقات پزشکي هند"(ICMR) و موسسه "سروم" براي توسعه باليني واکسن شرکت نواواکس همکاري کرده‌اند. اين آزمايش در نيمه دوم ماه اکتبر، پس از توليد واکسن توسط موسسه "سروم" انجام خواهد شد و توسط موسسه تحقيقات ايدز شوراي تحقيقات پزشکي هند هدايت مي‌شود. اين دومين واکسني است که آزمايش باليني آن براي هند برنامه‌ريزي شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar