نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
علم و تکنولوژی

عینک مانع از انتقال کووید-۱۹ می شود!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
عینک مانع از انتقال کووید-۱۹ می شود!

ايسنا/ يک مطالعه که در چين انجام شده است، ادعا مي کند که زدن عينک در برابر انتقال بيماري کوويد-۱۹ از افراد محافظت مي کند.
 همانطور که بسياري از استفاده کنندگان از عينک گواهي مي دهند، بيماري کرونا يک چالش بسيار خاص براي آنها با خود به همراه آورده است و آن، بخار گرفتن عينک ها هنگام استفاده از ماسک و تنفس درون آن است.

اما يک مطالعه جديد که توسط محققان چيني انجام شده است، نشان مي دهد که استفاده از عينک به رغم سختي هايي که دارد در اين ايام مي تواند يک مزيت بزرگ نسبت به ديگران باشد، چرا که عينک مي تواند از افراد در مقابل انتقال کوويد-۱۹ محافظت کند!

اين مطالعه مي گويد که استفاده از عينک براي بيش از ۸ ساعت در روز ممکن است به محافظت در برابر انتقال "سندرم تنفسي حاد کرونا ويروس ۲"(SARS-CoV-۲) کمک کند.

اين مطالعه که در مجله JAMA Ophthalmology منتشر شده است، تحليلي از اينکه آيا بين استفاده از عينک و خطر ابتلا به کوويد-۱۹ ارتباطي وجود دارد، ارائه داده است.

کروناويروس جديد با نام علمي "SARS-CoV-۲" ويروس بسيار مسري و عفوني است که عامل بيماري کوويد-۱۹ شناخته مي شود و مشخص شده است که از طريق قطرات تنفسي که به بيني، دهان و چشم مي رسند، منتقل مي شود.

در چين بيش از ۸۰ درصد از مردم مبتلا به نزديک بيني هستند که يک اختلال بينايي است و به عنوان کوته بيني نيز شناخته مي شود. اين بيماري موجب تار ديدن اشياي دور مي شود و به طور معمول با زدن يک عينک طبي اصلاح مي شود. از طرفي از زمان ظهور کوويد-۱۹ در چين، مشاهده شده است که تعداد بيماران کرونايي که در بيمارستان بستري شده اند، در مقايسه با ساير کشورها بسيار کمتر است که يکي از دلايل آن مي تواند به دليل استفاده جمعيت کثيري از مردم چين از عينک باشد.

اين مطالعه در مجموع ۲۷۶ بيمار مبتلا به کوويد-۱۹ را مورد تجزيه و تحليل قرار داده است که همه آنها از ۲۷ ژانويه تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰ در بيمارستان سوئيژو زنگدو چين بستري شده اند.

در اين تحقيق ميانگين سني شرکت کنندگان ۵۱ سال بود که حدود ۵۶ درصد آنها مرد بودند. تقريباً ۵ درصد بيماران در اين مطالعه به نسخه شديدي از کوويد-۱۹ مبتلا بودند.

محققان افرادي را که بيش از ۸ ساعت در روز عينک مي زدند، به عنوان استفاده کنندگان عادي در نظر گرفتند که به طور معمول عينک خود را در فضاي باز و در موقعيت هاي اجتماعي روي چشم دارند.

مشاهدات محققان نشان داد که در سوئيژوي چين، نسبت جمعيتي که نزديک بيني دارند و از عينک استفاده مي کنند (۳۱.۵ درصد) بسيار بيشتر از بيماران بستري شده بر اثر ابتلا به کوويد-۱۹ است که نزديک بيني دارند (۵.۸٪).

اين نشان مي دهد کساني که از عينک استفاده مي کنند ممکن است تا حدي در برابر انتقال کوويد-۱۹ محافظت شوند و حتي ممکن است ۵ برابر کمتر از کساني که از عينک استفاده نمي کنند، در معرض خطر آلودگي باشند.

محققان به اين واقعيت اشاره مي کنند که شواهد نشان مي دهد افرادي که عينک نمي زنند در هر ساعت حدود ده بار چشم هاي خود را لمس مي کنند. بنابراين استفاده از عينک ممکن است افراد را از لمس چشمانشان دور کند و اين امر منجر به کاهش احتمال انتقال ويروس از طريق چشم مي شود.

البته که رعايت توصيه هاي معمول که شامل شستن مرتب دست ها، زدن ماسک و لمس نکردن ساير قسمت هاي صورت است، هنوز براي همه افراد بسيار حياتي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar