نماد آخرین خبر

برنامه‌ی ناسا برای ارسال نخستین فضانورد زن به ماه

منبع
زوميت
بروزرسانی
برنامه‌ی ناسا برای ارسال نخستین فضانورد زن به ماه

زوميت/ ناسا ، آژانس فضايي آمريکا اعلام کرد که طي چهار سال آينده، اولين فضانوردان زن و مرد را در قالب مأموريت آرتميس روي ماه فرود مي‌آورد.
 
ناسا رسما جزئيات طرح ۲۸ ميليارد دلاري خود را براي بازگشت به ماه تا سال ۲۰۲۳ اعلام کرد. آژانس فضايي آمريکا در قالب «مأموريت آرتميس» پس از آخرين حضور انسان در کره ماه در سال ۱۹۷۲، اين بار دو فضانورد زن و مرد را به قمر طبيعي زمين مي‌فرستد؛ اما جدول زماني‌که ناسا اعلام کرده تنها در صورتي قابل دستيابي است که مجلس نمايندگان آمريکا، بودجه ۳/۲ ميليارد دلاري براي ساخت و توسعه سامانه فرود را مورد تأييد قرار دهد. فضانوردان ناسا به‌وسيله يک کپسول فضايي شبيه فضاپيماي مأموريت آپولو به‌نام «اوريون» و بر فراز يک موشک قدرتمند «اس‌ال‌اس (SLS)» به فضا فرستاده خواهند شد.

جيم برايدنستاين، رئيس ناسا روز دوشنبه در خلال کنفرانس خبري گفت که بودجه ۲۸ ميليارد دلاري هزينه‌هاي چهارساله مأموريت آرتميس براي فرود به ماه را در بر مي‌گيرد. بودجه ساخت و توسعه اس‌ال‌اس، اوريون، سامانه فرود فضانوردان و لباس‌هاي فضانوردي همه بخشي از مخارج مأموريت آرتميس خواهند بود. درخواست بودجه‌اي که هم‌اکنون براي مجلس نمايندگان ارسال شده نيز شامل ۳،۲ ميليارد دلار براي سال ۲۰۲۱ مي‌شود که قرار است صرف توسعه سامانه فرود فضانوردان شود.

 ناسا مي‌خواهد به ماه بازگردد و اين بار در آنجا حضوري دائمي داشته باشد

مجلس نمايندگان ايالات متحده قبلا لايحه بودجه‌اي ۶۰۰ ميليون دلاري را براي ساخت فرودگر مورد تصويب قرار داده است. اما ناسا براي ساخت اين فضاپيما نياز به بودجه بيشتري دارد.

آقاي برايدنستاين در ادامه صحبت‌هاي خود افزود:
مي‌خواهم مسئله‌اي را روشن سازم، ما (ناسا) از مجلس نمايندگان کمال تشکر و سپاسگزاري را داريم، نمايندگان (هر دو حزب) اهميت بودجه ۶۰۰ ميليون دلاري سامانه فرود را تأييد کردند. همچنين حقيقت دارد که بودجه کامل ۳/۲ ميليارد دلاري را درخواست کرده‌ايم.
برايدنستاين، اواخر تيرماه سال گذشته به CNN گفته بود که اولين فضانورد زني که در سال ۲۰۲۴ روي ماه گام برمي‌دارد، کسي است که قبلا خودش را به اثبات رسانده، سابقه سفرهاي فضايي و حضور در ايستگاه فضايي بين‌المللي را نيز دارد. او همچنين گفته بود که اين فضانورد زن کسي است که همين حالا در ميان فضانوردان آماده به خدمت حضور دارد. زماني‌که اين مصاحبه انجام گرفت، ۱۲ فضانورد زن در ميان فضانوردان در حال خدمت ناسا به چشم مي‌خوردند. بااين‌حال، پس از آن ۵ فضانورد ديگر که آموزش‌هاي لازم را پشت سرگذاشته‌اند نيز به اين جمع اضافه شدند. بااين‌حال، همچنان مشخص نيست کدام‌يک از فضانوردان تازه وارد مي‌توانند تا زمان اولين فرود روي ماه در سال ۲۰۲۴، تمام شروط لازمي را که رئيس ناسا اعلام کرده، برآورده کند.

رئيس ناسا در پاسخ به سوالي در مورد انتخاب خدمه پرواز مأموريت آرتميس نيز ابراز اميدواري کرد که اعضاي اين مأموريت دست‌کم دو سال قبل از اولين مأموريت انتخاب شوند. او گفت که فکر مي‌کند، انتخاب زودهنگام اعضاي تيم مأموريت آرتميس مهم است. کاخ سفيد مي‌خواهد با بازگشت فضانوردان به کره ماه، دوباره دوران طلايي رهبري فضايي آمريکا را در جهان احيا کند. در اين مأموريت همچنين برنامه‌هايي براي استخراج ذخاير ارزشمند آبِ يخ از قطب جنوب ماه انجام خواهد گرفت. به اين ترتيب، مهندسان ناسا اميدوار هستند با اين کار بتوانند سوخت موشک را در خود ماه و با هزينه کمتري توليد کنند.

 فضانوردان با فضاپيمايي به‌نام اوريون به ماه سفر مي‌کنند

در همين حال، مايک پنس، معاون رئيس‌ جمهوري آمريکا از جاه‌طلبي‌هاي فضايي چين نيز ابزار نگراني کرد. ابرقدرت آسياي شرقي در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ به اولين کشوري در دنيا تبديل شد که توانست، ماه‌نوردي را در سمت تاريک ماه فرود بياورد. اين کشور هم‌اکنون خود را آماده مي‌کند تا اولين مأموريت تحويل نمونه‌هاي خاک ماه به زمين را انجام دهد. همچنين چيني‌ها در حال توسعه نسل جديد فضاپيماي خود هستند تا بتوانند فضانوردان خود را به مقاصدي در اعماق فضا همچون ماه ارسال کنند. هرچند به‌نظر نمي‌رسد چين بتواند تا سال ۲۰۲۴ به چنين اهدافي دست پيدا کند. بااين‌حال، پيش‌بيني مي‌شود که در دهه‌ي حاضر، پيشرفت چشم‌گيري در اين خصوص داشته باشد.

در پيش‌نويس جديد طرح ناسا، برنامه‌اي براي پرواز به دور ماه به‌نام آرتميس ۱ گنجانده شده که در پاييز سال ۲۰۲۱ انجام خواهد گرفت. کَتي لودرز، مدير بخش پروازهاي فضانوردان ناسا گفت که مأموريت آرتميس ۱ يک ماه به طول خواهد انجاميد تا در خلال آن تمام سامانه‌هاي مهم مورد آزمايش قرار گيرند. اين مأموريت مي‌تواند ريسک مأموريت بعدي به دور ماه يعني آرتميس ۲ را که به‌همراه فضانوردان انجام خواهد گرفت، کاهش دهد.

يک آزمايش جديد نيز به اين مأموريت اضافه شده است. در خلال آزمايش جديد، اندکي پس از جدا شدن کپسول اوريون از مرحله فوقاني موشک اس‌ال‌اس، فضانوردان هدايت فضاپيما را در دست مي‌گيرند. با اين کار، قابليت‌هاي هدايت اوريون و همينطور عملکرد سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاي فضاپيما مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.

 موشک قدرتمند اس‌ال‌اس خود را براي نخستين پرواز آزمايشي در سال آينده آماده مي‌کند

و بالاخره مأموريت آرتميس ۳ را داريم که در آن فضانوردان پس از ۴۸ سال از گذشت آخرين مأموريت سرنشين‌دار به ماه يعني آپولو ۱۷، دوباره به ماه باز مي‌گردند. ناسا قراردادي به ارزش ۹۶۷ ميليون دلار را با چندين شرکت خصوصي براي طراحي و ساخت سامانه فرود فضانوردان منعقد کرده است. در سال‌هاي پس از فرود تاريخي روي ماه، ناسا برنامه احداث يک پايگاه دائمي در ماه را در دستور کار دارد که در آن تمام زيرساخت‌هاي لازم براي انجام اکتشافات طولاني مدت در کره ماه گنجانده خواهد شد.


در مقايسه با آرتميس، مأموريت‌هاي برنامه آپولو در دهه‌هاي ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ با احتساب نرخ تورم بيش از ۲۵۰ ميليارد دلار هزينه در برداشتند (هزينه‌اي که ناسا و دولت آمريکا آن زمان براي برنامه‌ي بلندپروازانه سفر به ماه پرداخت، بدون احتساب نرخ تورم ۲۰/۶ ميليارد دلار بود.) بااين‌حال، بايد بگوييم که رقم ۲۸ ميليارد دلاري که براي بودجه طرح جديد آرتميس درخواست شده، شامل هزينه‌هايي نمي‌شود که قبلا براي ساخت فضاپيماي اوريون و موشک اس‌ال‌اس صرف شده است. از اين جهت، بايد انتظار داشته باشيم که اين برنامه فضايي نيز خرج‌هاي سرسام‌آوري را روي دست دولت آمريکا بگذارد.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره