نماد آخرین خبر

شناسایی ۲ آنتی‌بادی مقاوم در برابر سویه‌های ویروسی آنفلوانزا نوع B

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شناسایی ۲ آنتی‌بادی مقاوم در برابر سویه‌های ویروسی آنفلوانزا نوع B

ايسنا/ پژوهشگران آمريکايي در بررسي جديدي نشان داده‌اند که سواب‌هاي ساخته شده با فناوري چاپ سه‌بعدي مي‌توانند جايگزين خوبي براي سواب‌هاي استاندارد کنوني باشند و به تشخيص دقيق کوويد-۱۹ کمک کنند.

آنفلوانزاي نوع B مي‌تواند شيوع فصلي ايجاد کند و در طول سال قابل سرايت است. پرکاربردترين داروي آنفولانزا  "تاميفلو" است و براي درمان هر دو نوع آنفلوانزا مورد تاييد است اما اين دارو براي آنفلوانزاي B اثر کمتري دارد.

هر دو ويروس آنفلوانزاي A و آنفلوانزاي B از آنزيم براي جدا شدن از سلول استفاده مي‌کنند تا بتوانند ادامه پيدا کنند و سلول‌هاي بيشتري را آلوده کنند. وقتي نورآمينيداز از کار افتاد، تکثير ويروسي متوقف مي‌شود. سال گذشته، دانشمندان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن در سنت لوئيس با مسدود کردن يک آنزيم مهم ويروسي معروف به نورآمينيداز، آنتي بادي را شناسايي کردند که از موش‌ها در برابر آنفلوانزا محافظت مي‌کند. آنتي بادي مذکور نورامينيدازها را در طيف وسيعي از ويروس‌هاي آنفلوانزاي A و برخي ويروس‌هاي آنفلوانزا B غيرفعال مي‌کند. نورآمينيداز (Neuraminidase‎) دسته‌اي از آنزيم‌هاي گليکوزيد هيدرولاز هستند. نورآمينيداز باعث تخريب و شکسته شدن پيوندهاي گليکوزيدي نورامينيک اسيد مي‌شوند. نورآمينيدازها خانواده مهمي از آنزيم‌ها هستند و در جانداران مختلفي يافت مي‌شوند.

"علي البدي"(Ali Ellebedy) استاديار پاتولوژي و ايمونولوژي دانشگاه واشنگتن و يکي از محققان اين مطالعه گفت: آن آنتي بادي نورامينيدازها را از سويه‌هاي قديمي آنفلوانزاي B تشخيص داد، اما آنزيم موجود در سويه‌هاي آنفلوانزاي B را که در گردش بودند، تشخيص نداد. اگر بخواهيم دارويي را فقط بر اساس آن آنتي بادي تهيه کنيم، براي اکثر مبتلايان به آنفلوانزا ناشي از ويروس‌هاي آنفلوانزا B موثر نيست و عمل نمي‌کند. بنابراين ما تصميم گرفتيم به دنبال آنتي بادي‌هايي برويم که به طور گسترده‌اي عليه ويروس آنفلوانزاي B عمل مي‌کنند.

در اين مطالعه جديد، دانشمندان دو آنتي بادي را شناسايي کردند که از موش‌ها در برابر عفونت‌هاي کشنده ويروس آنفلوانزا B محافظت مي‌کند. اين آنتي بادي‌ها همراه با آنتي بادي که نوع قابل توجه ديگري از ويروس‌هاي آنفلوانزا - آنفلوانزاي A - که افراد را مبتلا مي‌کند، مورد هدف قرار مي‌دهد، مي‌توانند اساس يک داروي آنفلوانزا با طيف گسترده باشند که تقريباً همه موارد آنفلوانزا را درمان مي‌کند. طي اين مطالعه، دانشمندان نمونه خون بيماران بستري در بيمارستان مبتلا به عفونت ويروس آنفلوانزا B را بررسي کردند. آنها سپس سلول‌هاي توليد کننده آنتي بادي را از خون بيماران جدا کردند.

سپس دانشمندان از سلول‌ها، آنتي بادي توليد کرده و آنها را تجزيه و تحليل کردند. آنها هفت آنتي بادي مختلف يافتند که نورآمينيداز را  مورد هدف قرار مي‌دادند. دو آنتي بادي ۱G۰۵ و ۲E۰۱ به طور قوي همه نورامينيدازها را از مجموعه متنوعي از ۹ ويروس آنفلوانزاي B مهار مي‌کردند. در آزمايشي بر روي موش‌ها، اين آنتي بادي‌ها از موش‌ها در برابر دوز کشنده ويروس آنفلوانزا B محافظت کردند. تجزيه و تحليل بيشتر نشان مي‌دهد که اين آنتي بادي‌ها با مسدود کردن بخشي از آنزيمي که ويروس را از سلول جدا مي‌کند، نورامينيداز را خنثي مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar