ايسنا/ پژوهشگران کره جنوبي، ميکروربات‌هايي ابداع کرده‌اند که مي‌توانند به برقراري اتصال ميان سلول‌هاي عصبي کمک کنند.

ربات‌هاي کوچک مي‌توانند اتصالات ميان سلول‌هاي عصبي باشند و مانند پلي ميان دو گروه متفاوت از سلول‌ها عمل کنند. به گفته پژوهشگران، ممکن است که اين ربات‌هاي کوچک بتوانند به رشد شبکه‌اي از سلول‌هاي عصبي در آزمايشگاه کمک کنند و حتي به تقويت روش‌هاي ترميم سلول‌هاي عصبي بيانجامند.

پژوهشگران "موسسه علم و فناوري کره جنوبي"(KIST) به سرپرستي "يونهي کيم"(Eunhee Kim) و "هونگسو چوي"(Hongsoo Choi)، از مهندسان اين موسسه، ربات‌هاي مستطيل شکلي ابداع کرده‌اند که طول آنها ۳۰۰ ميکرومتر است. در قسمت بالاي ربات‌ها، شيارهاي باريک و افقي، تقريباً به عرض شاخه‌هاي سلول‌هاي عصبي قرار دارند که پيام‌ها را با سلولهاي ديگر رد و بدل مي کنند.

پژوهشگران دريافتند که اين ميکروربات‌ها، زمين حاصلخيزي براي سلول‌هاي عصبي موش‌ها هستند. همزمان با رشد سلول‌ها، آکسون‌هاي ارسال‌کننده پيام و دندريت‌هاي گيرنده پيام، شيارهاي باريک اين ربات‌ها را دنبال مي‌کنند.

هدف يک ميکروربات در زماني که با حدود ۱۰۰ سلول عصبي بارگيري شد، اين بود که بين دو گروه جداگانه از سلول‌هاي عصبي قرار بگيرد و فاصله ميان آنها را پر کند. ميدان‌هاي مغناطيسي چرخشي، ميکرو ربات را به سمت هدف هدايت مي‌کند.

اين اتصالات جديد، به سيگنال‌هاي عصبي امکان دادند تا از يک خوشه سلول‌هاي عصبي به خوشه ديگري انتقال يابند. شايد ايجاد اين پل‌هاي عصبي، به پژوهشگران امکان دهد تا مدل‌هاي بهتري از شبکه‌هاي پيچيده سلول‌هاي عصبي مغز طراحي کنند. ممکن است که سيستم‌هاي مشابه، به ابداع روش‌هاي جديدي براي بررسي رشد سلول‌هاي عصبي منجر شوند و نهايتا به درمان افراد مبتلا به آسيب‌هاي عصبي کمک کنند.

اين پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar