نماد آخرین خبر

اسپیس ایکس ماهواره امنیتی را برای آمریکا به مدار زمین می‌برد

منبع
مهر
بروزرسانی
اسپیس ایکس ماهواره امنیتی را برای آمریکا به مدار زمین می‌برد

مهر/ اسپيس ايکس قرار است در ۲۰۲۱ ميلادي با استفاده از يک موشک فالکون ۹ که قبلا استفاده شده، پنجمين ماهواره جي پي اس را براي نيروي فضايي آمريکا به مدار زمين ببرد.

 اسپيس ايکس چندسال قبل ارسال محموله هاي فضايي با موشک هاي چند مصرف را آغاز کرده اما تاکنون از آن براي ماموريت هاي مهم  استفاده نشده است. 

اکنون به نظر مي رسد اين روند به زودي تغيير مي کند، زيرا اسپيس ايکس قراردادي با نيروي فضايي آمريکا امضا کرده تا براي نخستين بار يک ماموريت  امنيت ملي را با استفاده از يک موشک فالکون ۹ انجام دهد که قبلا چندبار استفاده شده است. موشک مذکور که قبلا به فضا پرتاب شده، در ۲۰۲۱ ميلادي  پنجمين ماهواره GPSIII را به مدار زمين مي برد.

اسپيس ايکس اجازه يافته تا بوستر موشک به کاررفته در اين ماموريت را پس از بازگشت به زمين بازيافت کند اما بايد براي پرتاب هاي جديد از بوسترهاي تازه استفاده کند.

البته استفاده از موشک هاي چندبار مصرف انگيزشي مالي براي نيروي فضايي به حساب مي آيد و پيش بيني مي شود  ۵۲.۷ ميليون دلار در هزينه هاي ماموريت GPSIII صرفه جويي کند. از سوي ديگر اصرار بر استفاده از موشک هاي تازه نيز کمي مشکل است. زيرا اسپيس ايکس هم اکنون تمرکز خود را به توسعه موشک استارشيپ منتقل کرده و چندان اشتياقي براي ساخت موشک هاي فالکون۹ ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar